FBI - Apple Savaşı Durmak Bilmiyor

Amerikan istihbarat birimi FBI’ın yöneticisi James Comey, bağlı bulunduğu kurumun taleplerini reddeden Apple’a bu kez de Twitter hesabı üzerinden saldırdı.

2015 yılında ABD’nin San Bernardino kentinde gerçekleşen 12 kişinin ölümüyle ve 22 kişinin ağır yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısını gerçekleştiren kişinin bir iPhone kullanıcısı olduğu öğrenilmişti. Bunun üzerine soruşturmayı yürüten savcı, teröristin bağlantılarını çözebilmek için Apple’dan telefonun şifrelerini çözmesini istedi. Ancak Apple bu isteği, güvenlik ve gizlilik ihlali olarak gördükleri için reddetti.

Bu isteği kabul etmelerinin kendileri için mümkün olmadığı ifade eden Apple CEO’su Tim Cook, FBI’dan gelen bu isteği “Amerikan Hükümetlerinin tarih boyunca yarattıkları bağımsızlık ve özgürlük değerlerine aykırı” şeklinde nitelendirdi.

FBI yöneticisi James Comey, Lawfare isimli resmi bir hukuk sitesinde yayımladığı blog yazısında eğer Apple isteklerini kabul etmezse ve bu soruşturmada failleri tüm bağlantılarıyla ortaya çıkaramazlarsa, saldırıdan yaralı olarak kurtulan insanların yüzlerine bir daha bakamayacaklarını ifade etti.

Apple’ı ya da iPhone’u doğrudan suçlamayan ancak isim vermeden sık sık eleştiriler yöneltilen blog yazısında Comey, FBI’ın herhangi birilerinin özel yaşantısını ihlal etme amacı güttüklerini veya bütün iPhone’lara ulaşmalarını sağlayacak bir master anahtar peşinde koşmadıklarını iddia etti.

Kendisi ayrıca, Amerikan Federal İstihbarat Teşkilatı’nın da özel hayatın gizliliği ilkeleri konusunda çok hassas olduğunu ifade etti.

New America’s Open Technology isimli kar amacı gütmeyen kuruluşun yöneticisi Kevin Bankston Business Insider’e verdi demeçte FBI’ın isteğinin, Apple telefonlarının şifrelerini kırmaya yardımcı olması için bir malware üretmek olarak tanımlanıyor. Bu isteğin başka bir şirkete değil de Apple’a yönetilmesinin sebebi ise, malware yazılımın iPhone tarafından virüs olarak algılanmaması ve böylece bütün güvenlik önlemlerini kolaylıkla devre dışı bırakabilmesi. Apple’ın çekindiği nokta ise istenen bu casus yazılımın sadece ilgili teröristin telefonu için değil, dünyadaki bütün iPhone’lar için kullanılabilecek olması.

Kevin Bankston şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bir mahkeme kararıyla Apple bu malware yazılımını üretmek zorunda bırakılırsa bu emsal karar niteliği taşıyacak ve herhangi bir devlet kurumu, herhangi bir yazılım üreticisini kolaylıkla şifre kırıcı program yazmak zorunda bırakabilecek. Bu durum, dünyadaki bütün elektronik aletlerin güvenliğini sarsan temayüllerin başlangıcı olabilir. Devlet destekli korsan yazılımlar, otomatik bir güncelleme esnasında kolaylıkla bilgisayarımıza, telefonumuza sokulabilir.”

FBI’ın talep ettiği malware; ekran kilidi açarken yanlış şifre girilmesi yüzünden telefonun belirli bir süre tamamen kilitli kalma özelliğini devre dışı bırakacak ve iOS sistemini, ekran kilidini eletkronik olarak girmeye izin verecek şekilde modifiye edecek.

CEO Tim Cook, Apple kullanıcılarına yönelik yazdığı ve şirketini savunduğu mektubunda şu ifadelere yer verdi;

“Hükümet, istedikleri yazılımın sadece bir kez kullanılabileceğini söylüyor ancak bu doğru değil. İstenilen malware bir kez üretilirse defalarca kullanılabilir. Bu, gerçek hayatta birçok kilidi açmaya yarayan maymuncuk gibi bir şey.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin