Gün geçtikçe değişen ve gelişen iş dünyasında iş kadınlarının da sözü artık daha çok geçmekte. Ve bu sayede birçok kadın girişimcinin başarı hikâyelerine her gün bir yenisi ekleniyor. Bir hikaye de Selcan Güleryüz’den geliyor.

Ev Hanımlığından Küresel Liderliğe Giden Başarı Hikayesi: Selcan Güleryüz

Selcan Güleryüz kimdir?

İzmir’in Selçuk ilçesinde polis bir baba, evhanımı bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Selcan Güleryüz’ün iki de küçük kardeşi var. İlkokulu öğrenimini tam 11 okulda okumuş. Babasının işi nedeniyle sık sık tayin olması çocukluğu farklı okullarda, illerde geçmiş 33 yaşında 3 çocuk annesi bir kadın. Okul dönemini anlatırken, “Belki de bugün başarılı olmamın temel nedeni o günler. Çünkü hep farklı ortamlara uyum sağlayıp, ilişki kurmak durumunda kaldım. Hep sosyal oldum. Bu da yetişkinliğimde karakterimin bir parçası oldu” ifadelerini kullanıyor.. Eğitim durumu ise lise mezunu. Antalya’da yaşıyor. Şuan aylık kazancı 500 bin liraya kadar ulaşan bir mesleği var. Mayıs ayında Alman LR Health & Beauty firmasının ilk kadın global lideri oldu. Adından bu denli söz edilmesinin sebebi ise bu liderliği diyebiliriz.

Ev Hanımlığından Küresel Liderliğe Giden Başarı Hikayesi: Selcan Güleryüz

Başarısızlık ile doğan büyük başarı

Güleryüz bu işteki başarısını getiren geçmişini şöyle anlatıyor: “Turizm ve Otelcilik Lisesi mezunuyum. Üniversite okumadım. Çok genç evlendim. Eşimle ortak arkadaşlarımız sayesinde tanıştım. 6 ayda evlendik. 19 yaşındaydım. Hemen hamile kaldım. İlk kızımı da 20 yaşında kucağıma aldım. İlk kızım doğduktan 3 ay sonra çalışmaya başladım. Eşim bir iletişim şirketinde çalışıyordu ancak paraya ihtiyacımız vardı, sıfır parayla evlenmiştik. Satış temsilciliği yaptım, bayilerde çalıştım. Sonra iletişim sektöründe bayilere dağıtım yapmak için 2008’de iş kurduk.” Güleryüz çifti 2008 yılında yeni iş kurarken Selcan Güleryüz’ün eşi Mehmet Emin Güleryüz, “Artık çalışmanı istemiyorum. Sen çocuklarımızla ilgilen” der. Yeni iş kurulur kurmasına ama Selcan Güleryüz’ün hamileliğinin ilk aylarında şirket batar. O günleri de Selcan Güleryüz, “Eşim o zor günlerde de bana çalışmamamı söylemeye devam etti. Ancak zor durumdaydık. Ben de evden ne yapabilirim diye düşünerek eşime yardımcı olmak istedim. Eşimin işlerin kötü gidişini kabullenmesi zor oldu” diyor.

Selcan Güleryüz 6 yıl aradan sonra ikinci kızını dünyaya getirir ve kısa bir süre sonra da eve katkıda bulunmak için facebook üzerinden açtığı Fırsat Ürünleri sayfasından önce evde kullanmadığı eşyaları satmaya başlar. “Sanırım Allah eşime ‘çalışma, evden birşeyler yap çok istiyorsan’ sözünü bugünleri yaşamam için söyletmiş” diyen Selcan Güleryüz, Fırsat Ürünleri satışları iyi gidince al-sat yapmaya başlamış. İş büyüyünce de, “ben de böyle iş yapmak istiyorum” diyenlere, “Ben size ürün bulayım, siz satın bana pay verin” demiş. Sonraları markakanka.com, kaçmadanalsana.com gibi web siteleri de kuran Güleryüz, eşinin bir arkadaşı sayesinde Aleo Vera’lı ürün satışlarıyla bilinen Alman LR şirketiyle tanışmış. İlk başlarda inanmadığını söyleyen Güleryüz şunları söylüyor. “Burası titan, saadet zinciri değil. İnanarak ve çalışarak kazanıyorsunuz. Görmediğim bir şeye inandım ve çok çalıştım. LR’ın birçok ülkede satış temsilcileri, liderleri var, ama ben bu süreçte en başarılı kişi oldum. Bir kadın olarak dünya birincisi oldum. En çok kazanan 21 kişi arasına girdim. İlk 5’te 3 Alman, bir de Yunanistan’dan biri var. Başarım iyi çalışan ekiplerle geldi.” diyor