Maaşı Arttırmak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Emekli Maaşını Arttırmak Mümkün!

Emeklilik, en kaba tabirle uzun yıllar çalışmış ve yasa tarafından bu çalışmanın karşılığı olarak kendisine hiçbir karşılık beklenmeksizin bir maaş bağlanması gerekliliği belirlenmiş insanların kazandığı statüdür. Türkiye’de 1999 yılının Eylül ayından itibaren çalışmaya veya prim ödemeye başlamış erkekler 60 yaşında emekli olmaya hak kazanırlarken, kadınlar için ise bu yaş sınırı 58’dir. Emekli kimseler yalnızca ekonomik anlamda değil, hayat standardı ve hayattaki rolü gibi durumlar için de önemli ölçüde değişiklikler yaşarlar. Erken emeklilik yaşı, normal emeklilik yaşı ve emekli maaşı gibi konular ülkeden ülkeye değişmekle beraber Türkiye’de de yıldan yıla değişime giden maddeler arasındadır. Emekli maaşı devlet tarafından belirlenen bir formül ile hesaplanmaktadır ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu sebeple emekli maaşını arttırma yolları için bazı yollar izleyebilirsiniz.

İşte Emekli Maaşı Hesaplamanın Formülü

Emekli maaşı hesaplanırken devlet tarafından belirlenmiş şu formül izlenir: Aylık Emekli Maaşı = Ortalama Aylık Kazanç x Aylık Bağlama Oranı. Gelelim emekli maaşını arttırma formülüne Burada dikkat edilmesi gereken iki temel nokta var. Birincisi, çalışanlar emekli maaşının yüksek olmasını istiyorlarsa aylık gelirlerini yüksek tutmaya bakmalılar. Bunun için en tepeden veya en tepeye yakın bir konumdan kazancın bildirilmesi gerekmektedir. İkinci olarak ise kişi, aylık bağlama oranını, yani prim ödeme gün sayısını yüksek tutmalıdır. Fazladan ödenen her 360 günlük prim, bağlama oranını 2 puan arttırarak, kişiye emeklilik yıllarında büyük avantaj sağlar.

Emekli Maaşınızı Arttırmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken İnce Noktalar

Emekli maaşımı nasıl arttırabilirim diye merak ediyorsanız öncelikle bazı kritik noktalarda dikkatli davranmanız gerekmektedir. Emeklilik zamanı ve maaşı hesaplanırken şu kriterlere dikkat etmelisiniz: çalışmaya başlanan tarih, bugüne kadar adınıza yatan prim gün sayısı, hizmet geçen sigorta kolları, çalışmaya ara verilip verilmediği, hangi yıllarda adınıza prim yattığı ve borçlanma yapılıp yapılmadığı. Bu noktada olumsuzluk yaratabilecek kriterlerin şahsınız adına minimum seviyede olması gerekmektedir. Ayrıca maaşınızın daha yüksek gelmesi için Emeklilik Formu’nu doldururken bakmakla yükümlü kişi hanesine eş, çocuk gibi yakınlarınızı kesinlikle eklemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin