Elon Musk'u Bekleyen Büyük Tehlike

1 Nisan 2016, California’da bir müzayede salonu…

Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk konuşmasını tamamladıktan sonra sahneden ayrılıyor. Birkaç saniyeliğine ışıklar sönüyor ve tekrar yandığında sahnede üç araba görünüyor. Bu araçlar, Tesla’nın bugüne kadar ürettiği en ucuz elektrikli araç olan Tesla Model 3’ler.

İnsanlık tarihinin ölçek ekonomisini yakalaması hedeflenen ilk elektrikli otomobili işte böylesine görkemli bir törenle tanıtılmıştı.

Model 3’ün görkemi sadece tanıtım töreniyle sınırlı kalmadı, törenden sonra on binlerce ön sipariş alındı. Bin dolar kapora verilerek yapılan ön siparişlerin toplam sayısı bugün 400 bini aşmış durumda. Elon Musk, üretime finans sağlamak için ön sipariş yöntemini her zaman tercih eden bir yönetim anlayışına sahip. 400 bin Model 3 ön siparişi şirkete 400 milyon dolarlık faizsiz kredi getirdi. Bu, ilk başta çok büyük bir maddi başarı olarak görünse de aslında Tesla Motors için ortada çok ciddi bir sorun var; Tesla Motors’un böylesine çok sayıda araç üretebilecek bir fabrikası yok. Geçen yıl 50 bin araç üreten Tesla, müşterilerine, 2018 yılının sonuna gelindiğinde 500 bin araç üreteceğini söyledi. Bugüne kadar giriştiği her işin altında başarıyla çıkan Elon Musk, kendi sınırlarını dahi zorlayan hedefler koyuyor. Zira şirketin yarım milyon araç üretme hedefinde tarih 2020 yılıydı ancak Model 3’ün ön siparişlerinin beklenenin çok üstünde olması sonucunda bu hedef 2018 yılına indirildi?

Peki bu hedef ne kadar gerçekçi? Elbetteki Gigafactory’e ve şirketin potansiyellerine hiç kimse Elon Musk kadar hakim değil ancak uzmanların neredeyse tamamı Elon Musk’un bu hedefini gerçekçilikten uzak buluyor. 50 binden 500 bin üretime çıkmak, son yüzyılın en büyük sektörel atılımını gerektiriyor. Böylesine bir başarıyı en son Henry Ford 1908 yılında piyasaya sürdüğü Model T’nin üretiminde kaydetmişti. Elon Musk’un şirketinin ve dolasıyısla elektrikli araçların geleceğini teminat altına alabilmesi için, elektrikli otomobil sektörünün Henry Ford’u olması gerekiyor.

Sadece Tesla Motors İçin Zor

Elon Musk'u Bekleyen Büyük Tehlike

GM, Volkswagen, Ford gibi sektörel devler üretimlerini böylesine radikal bir biçimde yükseltmek isteselerdi muhtemelen bunu çok zorlanmadan başarırlardı. Söz konusu şirket Tesla Motors olunca aynı şeyi söylemek çok kolay olmuyor. Bu durum, sadece Tesla Motors’un diğer şirketlere görece çok genç olmasıyla ilgili değil. Aynı zamanda “Elon Musk kibri” diyebileceğimiz üretim yöntemi de bunun üzerinde etkili. Tesla, otomobillerini üretirken geleneksel üreticilerden farklı olarak herhangi bir alt tedarikçiyle çalışmıyor, otomobillerin a’dan z’ye tüm parçalarını Nevada’daki Gigafactory’de üretiyor. Yaklaşık 3 bin modülden oluşan otomobillerin her bir parçasının tasarımı ve üretimi Tesla Motors tarafından yapılıyor.

Üretimin baştan ayağa tek bir elden sağlanması, üreticinin araçlar üzerindeki kontrolünü (özellikle kalite anlamında) pekiştirse de beraberinde müthiş bir karmaşıklık da getiriyor. Elon Musk, herhangi bir yan tedarikçiyle birlikte çalışma gereği hissetmeden bütün işin altında tek başına kalkabileceği konusunda ısrarlı. Şimdiye kadar giriştiği her işten başarıyla ayrılsa da önündeki bu engel, şimdiye kadar karşılaştıkları içerisinde en zorlayıcı olan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin