Elon Musk, ulaşım alanında yarattığı projeleri ile yaratıcılığın ve hayal gücünün sınırlarının olmadığının canlı kanıtı niteliğinde. Elon Musk, sadece ulaşım alanında çalışmamasına rağmen, ulaşım üzerine bile yoğunlaştığında ne denli ilginç ve yararlı projeler yarattığını bir kez daha gösteriyor.

Elon Musk'tan Yaratıcılığımızı Zorlayan İlginç Projeler

SpaceX – 2002

Elon Musk’ın ilk ulaşım projesi olan SpaceX, bizlere Mars’ta medeniyet kurmanın temellerini atması açısından önemlidir. Bunun için roketlerin maliyetlerinin çok daha fazla olduğunu görmüş ve uzay taşımacılığını daha da uygun fiyatlı hale getirmek için çalışmalara başlamıştır. Yeniden kullanabilecek roketler üretmek ve çok daha ucuz maliyetler için oluşturulan SpaceX şirketi, NASA’ya hizmet vermektedir. Bu proje ile Mars’ta koloni kurma fikri oluşmakta ve Mars’a düzenli yolcu taşımaya başlamak istemektedir.

Elon Musk'tan Yaratıcılığımızı Zorlayan İlginç Projeler

Tesla – 2003

2003 yılında üretilen Tesla, spor arabaları başka araba üretmek için kullanmak ve tamamen elektrik enerjisi ile bunu yapmak mottosuyla kurulmuştur. Şu anda dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan ve dünya devi otomobil üreticilerinin plan ve projelerini yıkan bir şirket haline gelmiştir. Elon Musk, SpaceX projesinde olduğu gibi, Tesla’da da sadece 3 kişi ve bir plan halindeyken fonlayarak bu günlere getirmiştir.

Elon Musk'tan Yaratıcılığımızı Zorlayan İlginç Projeler

Hyperloop – 2012

Hyperloop, Kara, hava, deniz ve raylı ulaşım çeşitlerinden sonra 5. ulaşım sistemi olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Bu projeye göre, Hyperloop, basınçlı tüplerin sürtünmesize yakın bir ortamda çok büyük bir hız ile yolcu ve kargo taşımasına imkan sağlayan bir ulaşım sistemidir.

Elon Musk’ın fikri olan bu proje, bütün detayları ile 2013’te halk ile paylaşılmıştır. 2014 yılında ise, Shervin Pishevar’ın yatırımcılığı sonunda Hyperloop One şirketi kurulmuş ve Elon Musk’ın önderliğinde hayaller gerçeğe dönüştürülmeye çalışılmıştır.

Dünya üzerinde roketle yolculuk – 2017

Elon Musk’ın bu projesi temel olarak şehir merkezlerinden uzakta olan roket fırlatma alanlarından, yolcuları dünyanın herhangi bir noktasına 1 saatten kısa sürede göndermeyi planlayan bu proje, SpaceX’in tekrar tekrar kullanılabilen bir roket teknolojisine dayanmaktadır. Fırlatmalar ile kapsül ve gövdenin ayrıştığı görülmekte ve taşıma işlerini tamamlayarak hedefe ulaşıyor ve geri dönebilmek üzere kullanıma hazır oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin