Elon Musk'tan "İnsancıl Yapay Zeka" Hamlesi

Teknolojik gelişmeler bazen bizi ürkütür. Kök hücre çalışmaları, uzayda kolonileşme yarışı, nükleer araştırmalar… Bu teknolojilerin hepsi de insanlığa büyük katkılarda bulundu ancak beraberinde bazı korkular da getirdi. İnsan klonlamaya olanak sağladığı kök hücre çalışmalarından korksak da bugüne kadar tedavi mümkün olmayan hastalıklara çare bulmamız da kök hücreler sayesinde olacak. Benzer şekilde, bize sıfır karbon salınımlı, ucuz ve devasa boyutlarda enerji imkanı sunan nükleer enerji, ruh hastası bir diktatörün atom bombası kullanması tehlikesinden dolayı bizleri ürkütüyor. Ancak bilim insanları, politikacılar ve tüm insanlık, bir şekilde bu teknolojilerin kötü sonuçlarını engellemeyi başardı.

Şimdi ise gelecek için hem ümit veren hem de korku salan yeni bir teknoloji kapımızda; yapay zeka. Geleceğin yapay zekası, bugün bilgisayarımızda bulunan ve bizle satranç oynaya yapay zekadan çok farklı. Satranç oynayan bir bilgisayar aslında milyonlarca olasılığı ezberlemiştir ve dış uyaranlara karşı bu olasılıkları devreye sokarak tepki verir. Geleceğin yapay zekası ise böyle işlemiyor. Yapay zeka, daha önce karşılaşmadığı durumları deneme yanılma yöntemiyle veya araştırarak öğrenebilme yetisini sahip. Öğrenme yöntemi insan beyniyle aynı ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var; bir bilgisayar olan yapay zekanın işlem hızı ve işlem kapasitesi insandan çok daha yüksek. Bu da insandan daha zeki olacağı anlamına geliyor. İşi daha da korkunçlaştıran şey ise yapay zekanın kendi varlığının bilincinde olması. Yani karar verme mekanizması tamamen kendisi olacak. Geleceğin yapay zekasıyla satranç oynayacak olursanız canınız sıkıldığında makinenin düğmesine basarak oyundan çıkamayacaksınız. Oyunu bırakmak için yapay zekayı ikna etmek zorunda olacaksınız.

Peki bu korkunç tabloya rağmen bilim insanları neden yapay zeka geliştirmek için uğraşıyorlar. İşte burada da bütün teknolojilerde gözlemlenen o çelişki ortaya çıkıyor. Bizden daha zeki olan yapay zekanın insanlığı ele geçirme tehlikesi bulunsa da insanların bugüne kadar çözüme kavuşturamadığı küresel ısınma, açlık, nüfus artışı gibi sorunlara da çözüm getirebilir.

Yapay zekanın bize sunacağı avantajları kaçırmamak isteyen ve yapay zekanın dünyayı ele geçireceğinden de korkan Elon Musk, tamamen insancıl amaçlara hizmet eden yapay zeka çalışmalarını desteklemek için OpenAI isimli bir vakıf kurdu. Vakfın kuruluşunu Twitter hesabından açıklayan Kanadalı girişimci, amaçlarının “insanlığa hizmet edecek yapay zeka geliştirmek” olduğunu ifade ediyor.

2014 yılında CNBC’ye verdiği bir röportajda; “Yapay zeka ile ilgili düşünürken çok dikkatli olmalıyız. Bana, insanlığın varlığı için en büyük tehdidin ne olduğu sorsalar yapay zeka derdim. Yapay zeka çalışmalarını olumlu sonuçlandırmak için ulusal ve uluslararası seviyede düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum” sözleriyle, yapay zekaya olan şüphesini açıklamıştı.

Yapay zeka çalışmaları henüz korkulan “öz farkındalık” aşamasına gelmedi. Elon Musk’un amacı da makineler kendi farkındalıklarını hissetmeye başlamadan önce yapay zekayı insancıl yola sokmak.

OpenAI’nın başarılı olup olamayacağını söylemek için henüz erken ancak iş ve bilim dünyasından birçok isim bağış vaadinde bulundu. Şimdiye kadar yapılan vaatlerin tutarı 1 milyar doları aştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin