Elon Musk: Bir Girişimcilik Dehası

Bazı insanlar, tek başlarına, dünyanın kaderinde önemli değişikliklere yol açarlar. Büyük İskender, Napolyon, Atatürk… Hepsi de müthiş birer lider ve askerlerdi. Ancak dünyayı değiştirenler sadece dahi liderler değil. Günümüzde bilim adamları ve cesur girişimciler, liderlerden çok daha önemli rol oynuyorlar. Elon Musk da dünyamızın geleceğini şekillendirecek girişimcilerden birisi. Kanada orijinli olan Musk PayPal, SpaceX, Tesla Motors ve SolarCity şirketlerinin kurucularından ve aynı zamanda yöneticilerinden birisi. Elektrikli araçların efendisi olarak bilinen Musk için yenilenebilir enerjinin Steve Jobs’u yakıştırması yapılıyor.

 

Eğitim ve Kariyeri

Pensilvanya Üniversitesi Fizik Bölümünden mezun olan Musk, Stanford Üniversitesi’nde uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri doktorasına başlasa da kabul edildikten 2 gün sonra üniversiteden ayrılmış. Ayrılma sebebi ise kardeşiyle birlikte kurmaya karar verdikleri Zip2 isimli yazılım şirketi. Amerika’daki basılı medyaya reklamcılık, dağıtım gibi alanlarda rehberlik yapan bu firma, Elon’un babasının verdiği 28 bin dolar ile kurulmuş. Yatırımcıların desteğiyle kısa sürede büyüyen Zip2, 307 milyon dolara satılmış, bu satıştan Elon Musk’un payına düşen para ise 22 milyon dolar olmuş.

Zip2’den elde ettiği paranın 10 milyon dolarıyla X.com isimli online ödeme şirketinin kurucu ortaklarından olan Kanadalı girişimci 2002 yılında Amerika vatandaşı olmuş. Online finans sektörünün iki devi olan X.com ve Paypal birleşme kararı almış ve daha sonra bu konsersuyum eBay tarafından satın alınmış. Elon Musk, 1.5 milyar dolar değerindeki bu satıştan 165 milyon dolar elde etmiş.

Elon Musk: Bir Girişimcilik DehasıMusk eğitimini aldığı fizikle ilgili işleri yapmaya 2002 yılında başlamış. Uzay teknolojilerine odaklanmak isteyen Elon Musk, Haziran 2002’de SpaceX isimli şirketi kurmuş ve CEO’su bugün hala kendisidir. Şirket, sahip olduğu roketler aracılığıyla uzaya kargo taşımacılığı yapıyor. Başarılarıyla kısa sürede dikkat çeken SpaceX 2008 yılında NASA ile 1.6 milyar dolarlık anlaşma yaptı. İlk başlarda Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıması için kurulsa da bugün astronotlu uzay görevleri için de ismi geçmekte.

Amerikalı girişimci, kurucu ortaklarından olduğu Tesla Motors sayesinde kariyerinin zirve noktasına ulaştı. Elektrikli araç üreten Tesla Motors sektörünün lideri konumunda. Ayrıca dünyanın en geniş elektrikli araç şarj istasyonu ağına sahip. Musk’un liderliğindeki firma, sahip olduğu ileri batarya teknolojisi sayesinde, rakip elektrikli araç üreticilerine de batarya sağlıyor. Bu gelişmiş bataryalar, yakında şehir şebekelerinde güneş enerjisini yaygınlaştırmak için de kullanılacak. Elon Musk’un bir diğer şirketi olan SolarCity ile Tesla Motors’un işbirliği sayesinde güneş enerjisi teknolojisinde önemli gelişmeler bekleniyor. SolarCity’nin güneş panelleri ile üretilen elektrik Tesla Motors bataryalarında depo edilecek. Böylelikle güneş kaynaklı büyük miktarlarda temiz enerji ilk defa şehirlerin elektrik şebekesine dahil edilebilecek. SolarCity’nin en büyük hissedarı olan Musk’un sadece Tesla Motors’ta sahip olduğu hisselerin değerinin 12 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

 

Yapay Zeka Teknolojisini Sevmiyor

Her ne kadar fütüristik teknolojilerle arası iyi olsa da Elon Musk’un yapay zeka ile yıldızı bir türlü parlamadı. Stephen Hawking liderliğindeki bir grup bilim adamı, insanlığı tehdit edeceğini düşündükleri yapay zeka çalışmalarının durdurulması için bir mektup yayınlamıştı, bu mektupta Musk’un da imzası bulunuyor. Sadece bu tarz bildirilerle yetinmeyen dahi girişimci, “insancıl yapay zeka” çalışmaları yapan gruplara da destek oluyor. İnsanlık için tehdit oluşturmayacak bu insancıl yapay zeka ile uğraşan 37 ayrı gruba bugüne kadar 7 milyon dolar bağışta bulunmuş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin