Günümüzde hemen hemen her eve internetin girmesi ile hayatımızda yerini alan bir kavram e-ticaret. Tabi ki hala bu e-ticaret kavramına yakın olmayan ve güvenli bulmayan bir kitle olduğu bir gerçek. Ancak e-ticaret kavramını geleneksel ticarete göre daha kolay ve hızlı olduğunu düşünen kesim günden güne hızla artmakta. Bunun sebebi e-ticaret sektöründe önde gelen isimlerin her zaman yenilik ve verimlilik peşinde koşmaları diyebiliriz. İşte e- ticaret sektörü ile önde gelen isimler ve hikâyelerden bazıları;

E ticaret Sektöründe Önde Gelen İsimler ve Hikâyeleri

1) Gittigidiyor

E-ticaret sektöründe ülkemizde ilk akıllarda canlanan isimler arasında gittigidiyor.com. Kuruluş tarihi ise şubat 2001. Bu adını sıkça duyduğumuz alışveriş platformunun kurucu ortakları ise Burak Divanlıoğlu Tolga Kabataş ve Serkan Borançılı adlı internet girişimcileri. Ülkemiz bazında e-ticaret ile tamamen bütünleşmiş olana gittigidiyor.com 2001 yılında dünyaca ünlü alışveriş devi olan eBay’e satışı yapılmış.

E ticaret Sektöründe Önde Gelen İsimler ve Hikâyeleri

2) Hepsiburada

Muhtemelen ülkemizdeki en eski ve farklı alışveriş oluşumlarından biri hepsiburada.com. Ülkemiz piyasasının hepsiburada.com ile tanışması 1998 yılına dayanmaktadır. Doğan Holding’in dikkatini çeken bu e-ticaret sayfası 2007 yılı itibariyle holding tarafından satın alınması ile zirveye ulaşmış diyebiliriz. 2007 yılından günümüze kadar başarılarıyla adından söz ettiren bir alışveriş oluşumu.

3) Trendyol

Demet Mutlu’nun dikkatli gözlemi sayesinde ortaya çıkmış son derece bir e-ticaret sitesi. Giyim sitelerinin eksikliğinin farkına vararak 2010 yılında tredyol.com adlı giyim sitesini kurmuş Demet Mutlu. Yapmış olduğu bu nokta atışı ile de giyim sektöründeki eksikliği doğru kararla fırsata çevirerek eksikliği doğru bir şekilde doldurmuş durumda. Kuruluşu çok eskiye dayanmasa bile büyük bir kitleye sahip. Çalışan sayısı ilk kuruluşta 50 civarındayken şuan bu sayı 700 civarında kişiye ulaşmış durumda.

Aslında Harvard Üniversitesi’nde öğrenimini yarıda bırakıp bu işi yapmak isteyen Demet Mutlu, Fortune dergisince ‘’Dünyanın En Güçlü 10 kadın Girişimcisi” adlı listeye girmiş durumda. Demet Mutlu’nun bu yükselişi ülkemizi de aşarak merkezi ABD olan Tiger Global isimli şirket tarafından yatırım almış. Bu yatırım ile birlikte yabancı ülkelere doğru giden bir marka serüveninin olduğunu söyleyebiliriz.