Günümüzün büyük firmalarının elde ettiği kazançları bilmeyen yoktur. Girişime merakı olan ve büyük kar elde etmek isteyen kişilerin tercihi olan bayilik alma işlemi, genellikle bu büyük firmalardır. İşte günümüzde bayilik veren ve bol kazanç getiren en iyi firmalar;

 Dünyanın Bayilik Veren En İyi Firmaları

1) PİZZA HUT 

Yum Brands şirketi bünyesinde olan Pizza Hut, şuan pizza pazarının %15’inden fazlasına hakimdir. Dünya genelinde 15.000’e  yakın bayisi olan Pizza Hut, geçen sene yaklaşık olarak 400 yeni bayiliği bünyesine eklemiştir.

2) MC DONALD’S

Genellikle işletmeci odaklı çalışan firma, şirketlere hisse vermez, şahsın kendisine verir. En önemli kuralı, bayiliği alan işletmeci başka her hangi bir iş sorumluluğuna sahip olmamalıdır. Uzaktan işletmeye karşı olan Mc Donald’s, işletmecinin her zaman işin başında olması gerektiğini belirterek, iş verene lisans vermektedir. Yatırım maliyeti olarak şirket, 400.000 USD ile 500.000 USD + KDV şeklinde değişen rakamlar talep eder.Başlangıç ücreti olarak 30.000 USD+ KDV isteyen şirket ayrıca aylık net satış üzerinden reklam payı ücreti ödenmesini ister. Antlaşma sağlanarak bayilik verilen işletmeciler, 10 yıllık lisans elde etmiş olacaktır.

3) BURGER KING

75 ülkede 13.000’den fazla restoranı olan şirket Türkiye’de, TAB GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş tarafından master franshise olarak tüm lisans haklarına sahiptir. Burger King tarafından işletmeciye verilen lisans süresi, 20 yıldır. Şirket bayilik verilecek olan restoranı ilk olarak  konumu ve kişi yoğunluğu açısından değerlendirir. Yatırım bedeli olarak 500.000 USD+ KDV talep eden şirket , her ay kazanılan ciro üzerinden yaklaşık %13 oranında bir pay almaktadır.

 Dünyanın Bayilik Veren En İyi Firmaları

4) SAMSUNG

Günümüz teknoloji sektörünün liderlerinden Samsung’un ,Türkiye’de yaklaşık 215 adet bayisi bulunmaktadır. Samsung bayilik ücreti tam olarak net değildir. Şirket dekorasyon ücretinin bir kısmını karşılarken, geriye kalan tüm masraflar tamamen bayiliğin kendisine aittir. Hangi ürünün yoğunlukta satışa sunulacağına, dekorasyona ve yatırım tutarına Samsung karar vermektedir.

5) ZARA

Erkek ve bayan giyim üzerine en çok tercih edilen markalardan olan Zara, dünyada 60’tan fazla ülkede  850’den fazla mağazaya sahiptir. Bayilik alabilmenin ilk şartı ,mağazanın büyüklüğüdür. Mağazanın iç dekorasyonu, ekipmanları ve mobilya gibi eşyaları için yaklaşık 80.000 USD gibi bir rakam istenmektedir. Ayrıca telif ücreti ödeme zorunluluğu olan şirketin ücreti , 50.000 USD’dir. Şirket her ay elde edilen cirodan yaklaşık olarak 0.3’lük kısmını reklam ve tanıtım için talep etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin