Makinelerin gün geçtikçe insan hayatında daha fazla yer alması ile bu makinelerden doğan problemlerde orantılı şekilde artış göstermektedir. Bu problemlerin ortaya çıkmasındaki makinelerin karmaşık bir yapıya sahip olması ve belli bir sistem üzerinde çalışmasından kaynaklanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle günümüzde sıkça duyulan yapay zekâ; makinelerin ve sistemlerin problemlere insanlar gibi müdahale edebilmesini ve çözüm üretmesini sağlayan bilim olarak ortaya çıkmaktadır. Yapay zekânın kullanım alanı, daha çok bilişim sistemleri ile örtüşse de fizik, matematik, kimya ve biyoloji alanında da farklı bilimler ile yakın ilişki içindedir.

Dünyada Bir İlk! Yapay Zekâdan Sorumlu Devlet Bakanı…

Yapay Zekâ Hangi Ülkelerde Sık Kullanılıyor?

Dünyada yapay zekâ araştırmalarında iki ülke büyük rekabet içinde olmaktadır. Bunlardan biri ABD diğeri ise Çin’dir. Özellikle istihbarat sistemlerinde kullanıldığı bilinen ve endüstri sektöründe sanayi ekipmanları arasında yer alan yapay zekâya sahip robot makineler ABD ve Çin’de oldukça yaygın olarak talep görmekte ve kullanılmaya başlanmaktadır. Büyük kurumsal şirketlerin ARGE yatırımlarına bakıldığında şirket ciroların büyük bir bölümünün teknolojik ekipmanlara ve otomasyon sistemlerine ayrıldığı görülmektedir. Son 5 yıl içerisinde yapay zekâ kullanımında ilk 5 sıralamada yer alan ülkeler sırasıyla; Çin, ABD, İngiltere, Avustralya ve Kanada yer almaktadır.

Dünyada Bir İlk! Yapay Zekâdan Sorumlu Devlet Bakanı…

Dünyada İlk Yapay Zekâdan Sorumlu Bakan Nerede Atandı?

Teknoloji firmalarının son zamanlarda gösterdiği hızlı gelişim ile devletlerin savunma ve ekonomi stratejileri de gelişme göstermektedir. Dünyada ilkleri ile öne çıkan Birleşik Arap Emirlikleri yapay zekâ konusunda da bir ilk gerçekleştirdi. Başbakan Muhammed bin Rashid Al Maktoum resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı açılamada yapay zekâdan sorumlu devlet bakanı atadıklarını belirtti. Yapay zekâdan sorumlu bakanlıktan, 27 yaşındaki ‘Omar Bin Sultan Al Olama’ sorumlu olacak. Birleşik Arap Emirliklerinde, ileri bilimler bakanı olarak ise Sare el-Emiri görev alacak. BAE’nin üst düzey yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre 100 yıl içerisinde Mars’ta şehir kurulması planlanmaktadır.

Dubai’de Uzay Şehri Mi İnşa Ediliyor?

Mars’ta şehir kurma çalışmaları olduğunu açıklayan Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri bu kapsamda deney yapmak için Dubai’de bir uzay şehri kuracaklarını belirtti. İnşa edilecek uzay şehri projesi ‘Mars 2117’ ismiyle gerçekleştirilecek. İleriki yıllarda petrolün yerini elektrikli araçların alacağının bilinmesi ile tüm yatırımların uzay teknoloji ve yapay zekâya ayrılacağı yönünde açıklama yapıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin