Yaratıcılık her alanda söze hakim olan yegane kavram. Etrafınızı inceleyin dikkat çekici şeylerin hep bir yaratıcılık eseri olduğunu görebilirsiniz. Bu Apple bilgisayar tasarımında da aynı, Mercedes’in son model arabasında da aynı olan kavram. Akıllarda yaratıcılık kavramı sadece sanat olarak algılansa da yaratıcılık sadece bir tabloya yansıyan renk cümbüşü, bir bestede violetlerin senfoniye uyumu değildir. Aynı şekilde sokak sanatları da birer yaratıcılık harikasıdır.

Dünya Üzerinde Yaratıcılığı Sokağa Taşmış Sokaklar

Peki, Bu Yaratıcılık Sokağa Nasıl Yansımakta?

Bunun en güzel örneği düşünülecek olursa eğer sokak festivalleri olur. Halk ile yaratıcılığın birleşimi niteliğinde olan bu festivaller oldukça renkli görüntülere sahiplik yapmaktadır. İşte bu sokak festivallerinden bazıları;

Dünya Üzerinde Yaratıcılığı Sokağa Taşmış Sokaklar

1. Rio Festivali – Rio

Sanırım karnaval kavramı ile Rio adeta bütünleşmiş akıllarımızda. Birbirinden ayrılmayan et ile tırnak gibi desek abartmış olamayız. Yılın şubat ayında gerçekleşen bu karnavala binlerce ülkeden turist yağıyor denilebilir. İnsanlar o karnavalın sürüklediği coşkulu kalabalıkla eğlenebilmek adına kaç km yol gidiyorlar. Samba okullarının düzenlemiş olduğu bu eğlence de Rio’da eğlence rüzgârından başka rüzgâr esmemekte. Ve bu rüzgâra binlerce insan katılıp eğlenmekte.

2. Full Moon Party – Tayland/Ko Pha Ngan

Ko Pha Ngan adasının içinde olan Hat Rin plajında her sene Aralık ve Ocak aylarında dolunay festivali yapılıyor. Ayın Rio karnavalında olduğu gibi bu festivale binlerce insan katılım sağlıyor. Bu etkinliğe katılanlar hem adeta bir doğa harikası adının keyfini sürerek 24 saat süren bu festivalde dünyaca ünlü DJ’ler ile eğlencenin doruklarına çıkıyorlar.

Sokaklardaki yaratıcılık; 3D resimler ve Grafitti

Dünya genelinde oldukça ünlü olan yere çizilen 3D resimler ve duvarları rengarenk süsleyen grafitteler yaratıcılığın bir başka boyutu. Gölgelendirme, keskinleştirme ve aydınlatma tekniklerinin sıklıkla kullanıldığı insanın üzerinden geçerken sanki yerin altına iniyormuşçasına verdiği izlenim sayesinde 3D resimlerin hayranı oldukça çok. Aslında oldukça zor ve emek isteyen bir yapımı olsa da çalışma sonucunda ortaya çıkan sonuç oldukça beğeniliyor. Aynı şekilde duvar sanatı da diyebileceğimiz grafitti kimileri için adeta bir yaşam felsefesi haline gelmiş