Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

Dünyamızın bugünü ve teknolojimizin gelişmişliği, sadece son 2 yüzyılda yaşayan insanların değil, dünyanın başlangıcından beridir yaşayan toplam 100 milyar insanın ortak eseridir. Birçok medeniyet, birçok insan, bilim tarihine önemli katkılarda bulunmuştur ancak bu katkıların bazıları diğerlerine kıyasla son derece önemli, bu icatlar medeniyet tarihinde önemli kırılma noktalarının yaşanmasına yol açtı.

İşte iyisiyle kötüsüyle, bazen daha çok insanın ölümüne, bazen de insanların refah içerisinde yaşamasına yol açan dünyanın en önemli 9 icadı.

1) Ateş

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

Ateşin ne zaman bulunduğuna dair net bir bilgi yok ancak bilim insanları 500 bin ile 750 bin yıl öncesine tarihliyorlar. Ateş sadece yemek pişirmekten kullanılmadı, kış aylarında ısınma amacıyla da kullanılan ateş buzul çağında insanların hayatta kalma oranını artırdı.

Daha sonraları ise ateş, toprak kapların pişirilmesinde ve en nihayetinde metallerin üretilmesinde kullanıldı.

2) Tekerlek

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

Tekerleğin icadı MÖ 3500 yılına kadar uzanıyor, ilk defa Sümerler tarafından bugün Orta Doğu sınırlarında kalan topraklarda kullanıldı. Yaygın kanının aksine, ilk tekerleğin taştan değil ağaçtan yapıldığı düşünülüyor. Tekerlek sayesinde insanlar kısa mesafeli de olsa büyük miktarlarda yük taşımaya başladılar. Bu sayede büyük inşaatlar, büyük tarım arazileri inşa etmek mümkün hale geldi.

3) Üzengi

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

MÖ 5. yüzyılda, Türklerin atası olarak kabul edilen İskitler tarafından bulunmuştur. Birçok tarihçiye göre üzengi, insanlık tarihini değiştiren son derece önemli bir icat. Üzengi sayesinde uzun süre ata binebilmek, uzun mesafeler kat edebilmek mümkün oldu. Bu da hem uzun mesafeli savaşların, yani işgallerin, hem de insanoğlunun seyahat ederek kültürel alışverişte bulunmasının önünü açtı.

4) Mancınık

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

MÖ 3. ile 5.  yüzyıl arasında Çin’de icat edilmiştir. Aşılmaz denen surların aşılması mancınık sayesinde gerçekleşmiştir. Savaşların sadece askerler arasında yaşanan bir müsabaka olmaktan çıkıp sivil şehirleri hedef almasında, dolayısıyla sivil kayıpların yaşanmasında en büyük suçlu mancınıklardır.

Arşimed tarafından Batı dünyasına getirilen mancınık, burada geliştirilerek önce top daha sonra da füze halini alarak insanların ölümüne neden olmaya devam ediyor.

5) Teleskop

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

İnsanoğlunun uzay çalışmaları uzun yıllar boyunca farazi tahminlerden öteye gidemedi, bunun için tarih boyunca yaşayan bir çok astronom aynı zamanda astrolog görevi de görüyordu. Galileo’nun  içinde birkaç mercek bulunan boru şeklindeki ilginç icadı, uzay çalışmalarını, ilk defa farazi tahminlerden çıkarıp tüm somutluğuyla fen bilimi haline getirdi. 1609 yılında icat edilen bu alete, “uzak görüş” anlamına gelen teleskop ismi verildi.

6) Mikroskop

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

İnsanoğlu, çıplak uzayda bulunan devasa gezegenleri göremediği gibi kendi dibinde bulunan küçük nesneleri de göremiyor. Galileo’nun bizden çok uzakta bulunan uzay cisimlerini görmemizi sağlayan teleskobu icat edişinden 26 yıl sonra Hollandalı bilim insanı Cornelis Drebbel de mikroskobu keşfetti; ve insanoğlu artık görünmeyeni dahi görür hale geldi.

7) Elektrik

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

Antik Yunan döneminde de bilinen elektriğin insanlığın hizmetine girmesi için 20. yüzyılın başlarına kadar beklemek gerekti. Elektrik devriminin en önemli sonucu elektrik motorları oldu, elektrik motorlarının keşfiyle birlikte üretim teknolojileri de çağ atladı. Elektrik, başta elektronik ve bilgisayar teknolojileri olmak üzere hemen her teknolojinin gelişimini çok büyük oranda ivmelendirdi.

8) Uçak

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

1903 yılında Wright kardeşlerin ilk uçuşlarını gerçekleştirmelerinin üzerinden geçen 100 yıldan fazla sürede uçaklar oldukça değişti. Değişen sadece uçaklar olmadı, sivil havacılık, kargo taşımacılığı ve her şeyden önemlisi savaşlar değişti. Havacılık inovasyonu yapamayan ülkeler, medeniyet dairesinin dışına itildi. Uçaklar, uzay mekiklerinin de öncüleri olarak astronomi çalışmalarının kaderini çizdi.

9) İnternet

Dünya Tarihini Değiştiren 9 İcat

Sadece son yüzyılın değil, insanlık tarihinin en önemli icadı olduğunu düşünen bir hayli insan bulunuyor. 1960 yılında Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından keşfedilen internet, daha sonra tüm dünyanın kullanımına açıldı. Bebek bakımından nükleer enerji teknolojisine, otomobil tamiratından bahçeciliğe kadar aklınıza gelebilecek her şey baştan ayağa değişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin