İş hayatında adını sıklıkla duyduğumuz birçok insan, günümüzde bulunan konumuna gelebilmek için bazı yollardan hatta imkânsızlıklardan geçmiştir. Günümüz girişimcilerin ilham kaynağı olan ve yaptığı işlerle kendini kanıtlamış olan bazı girişimciler;

Dünya Tarihinde Fark Yaratmış Girişimciler Ve Yaptıkları İşler

1) Oprah Winfrey

Winfrey her dünya sıralamasında en başarılı kadın girişimciler listesinde yer alan yegane isimlerden. Çocukluk zamanları oldukça zorluk içerisinde geçen Oprah Winfrey çok çabalayarak ve çalışarak bugünkü konumuna gelmiştir. Oprah Wihfrey’in ilk keşfedilmesinin yani yükselişinin gerçekleştiği olay 17 yaşındayken katılmış olduğu güzellik yarışmasında Bayan Siyahi Tennesse güzeli seçilmesi olmuştur. Bu sayede dikkat çeken Oprah Winfrey yayıncılık hayatına başlayan başarılı girişimci televizyon kanallarında sunuculuk yapmıştır. İlk sohbet içerikli televizyon programını ise 1976 yılında yapmıştır. Ardından Harpo Communications’ın kuruculuğunu 1986 yılı itibariyle yapmaya başlamıştır.

Dünya Tarihinde Fark Yaratmış Girişimciler Ve Yaptıkları İşler

2) Steve Jobs

1955 yılının şubat ayınındın 24’ünde doğdu. Ve 5 ekim 2011 yılında da hayata gözlerini yumdu. Apple Computer’ in kurucu ortaklarından biri olan Steven Jobs aynı zamanda Pixar Animasyon Stüdyolarının kuruluşunu gerçekleştirmiş ve yönetim kurulu başkanı olarak görev almıştır. Suriyeli bir babadan ve İsviçre kökenli bir annenin oğludur. Ancak anne ve babası onu California’li bir aileye evlatlık olarak vermişlerdir. Üniversite hayatı oldukça enteresan olan dahi girişimci, üniversiteyi sıkıcı buluyordu. Bu yüzden okuldan ayrılarak bir arkadaşıyla beraber bir şirket kurmaya karar verdi. Ve günümüzün en üst düzey prestijli markalarından biri olan Apple’nin temellerini evinin garajında attı. Bu temelleri atarken de sadece 21 yaşındaydı.

Dünya Tarihinde Fark Yaratmış Girişimciler Ve Yaptıkları İşler

3) Mark Elliot Zuckerberg

1984 yılında 14 mayıs tarihinde doğdu. Alanı ise bilgisayar programcılığı ve girişimcilik. Şuan milyonlarca kişinin kullanmış olduğu Facebook sosyal ağının kurucusu. 2006 yılında kurmuş olduğu Facebook ile şu anki dünyanın en genç zengini olarak bilinmektedir. Geçen yıl nisan ayında yapılan hesaplamalara göre yaklaşık olarak 48.3 milyar dolar kişisel serveti bulunmaktadır.

İlk girişimi okul tarafından kapatılan olan facemash.com olan Zuckerberg yılmadı ve başka bir site daha kurdu önceleri adı The Facebook olan bu site ilk yıllarından olağanüstü bir başarı sağladı. Ardından bu başarılar ile birlikte “duvar özelliği” ve “fotoğraf ekleme özelliği” de facebook profillerine eklendi.

4) Jeff Bezos

Amazon.com’un kurucusu olarak dünyaca ünlü girişimci Jeff Bezos en başarılı girişimcilerin bulunduğu listelerde adeta vazgeçilmez bir isimdir. Adının ilhamını Amazon Nehri’nden alan amazon.com dünyanın en büyük internet alışveriş sitesidir. 1994 yılında Amerika’da kurulan amazon.com önceleri sadece online kitap satışı yapıyordu. Ancak Jefff Bezos müşteri memnuniyetini esas alarak yaptığı strateji ile market ürünlerinden, oyuncaklara kadar her satışını sağlamayı başardı. Bu stratejisi onu diğer rakiplerinden ayıran en önemli unsur oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin