CEO demek, bir şirketin en üst dereceli yöneticisi demektir. Şirketlerin başarıları CEO’lara bağlıdır. Dünyaca ünlü büyük firmalar, başarılı olmak için CEO’lara ihtiyaç duyarlar ve CEO demek başarılı bir hayat, sıkı çalışma demektir. Bu büyük firmaların başarı hikayeleri, CEO’ların olmazsa olmazı bazı kuralları olduğunu göstermektedir. Bu kurallardan bazıları şunlardır:

Dünya Devi Şirketlerin CEO'larının Başarı Sırları

Erken Uyanmak

Başarılı yöneticiler, zamanlarını en verimli şekilde değerlendirmeyi ve kullanmayı bilirler. Birçok sıradan insan, sabahları sıcak yataklarında uyurken, profesyonel CEO’lar erken saatlerde kalkarar birçok aktiviteye katılır ve işlerine ondan sonra giderler. Başarılı CEO’lar şirketlerine ilk giren ve en son çıkan kişilerdir. Buna göre Apple’ın CEO’su olan Tim Cook, sabah 3.45 gibi uyanarak işlerini yapmaya olabildiğince erken başlamaktadır.

Dünya Devi Şirketlerin CEO'larının Başarı Sırları

Kararlılık ve Özgüven

Profesyonel bir CEO, alacağı kararlar karşısında hiçbir zaman ikilemde kalmamalı ve özgüveni ile hareket etmelidir. Aldığı kararların her daim arkasında durmalıdır. Fakat aldığı bir karar yanlış olursa da, ki bu çok normal bir davranıştır, bu yanlışı zamanında fark ederek olgun tavırlar sergiler ve kararından vazgeçmeyi bilir. Özgüvensiz biri asla başarıya ulaşamaz. Başarılı bir CEO, her zaman, olaylar karşısında yılgınlık göstermeyen ve o işi yapabileceğine inancı tam olan kişidir.

Olaylara Verilen Tepkiler

Başarılı CEO, her daim ani olaylar karşısında ani tepkiler vermeden profesyonel duruşunu koruyan kişidir. Anlık gelişen olaylar karşısında hemen tepki vermeden bekler ve olayların durulmasını, sakinleşmesini bekler. Belirli bir analizden geçirdikten sonra en uygun kararı verir ve olaylar karşısında zayıflık göstermez. Olaylar karşısında düşüncesiz kararlar veren yöneticiler başarıya ulaşamazlar. CEO’ların başarı sırları arasında soğukkanlı olmak, kendinden emin olmak bulunmaktadır.

Dinlemeyi Bilmek

Büyük bir şirketlerin CEO’larının en önemli özelliklerinden biri de dinlemeyi bilmeleridir. Dinlemeyi bilmeyen CEO’lar, karşısındaki kişilere de anlatmak istediklerini anlatamazlar.

Yenilikçi ve Değişime Açık Olmak

Başarılı CEO’lar her an değişimi başlatabilecek yeteneğe sahiptirler. Bu nedenle değişime açık olan yöneticilerin her daim bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Değişim ve yenilikçi ruh CEO’ların her daim yeni projelere ve başarılara açık olduğunun göstergesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin