Girişimciliğin en temelinde kazanmak veya kaybetmek de yer almakta. Fakat bazı girişimler milyon dolar yatırım yapılmasına rağmen tarihin tozlu yapraklarındaki yerlerini aldılar. Bu girişimlerin batan ünlü şirketler arasına girmesinin nedeni bilinenin aksine ortak pay finansal destek azlığı değil, finansal desteğe rağmen doğru yönetilmemesidir.

Dudak Uçuklatan Yatırımlara Rağmen 2017 Yılında Batmaktan Kurtulamayan Girişimler

Beepi

Kuruluş Tarihi: 2013

Aldığı toplam yatırım: 150 milyon Dolar
Ulaştığı en yüksek şirket değeri: 560 milyon Dolar

Beepi şirketi ikinci el araçlarının alım satımlarını yapmak üzere alıcı ile satıcıyı buluşturan aracı firma olarak kurulmuş. Yapılan yatırımları kazanca dönüştüremeyen şirket 2017 yılının Şubat ayında iflasını açıkladı.

Quixey

Kuruluş Tarihi: 2009

Aldığı toplam yatırım: 133 milyon Dolar
Ulaştığı en yüksek şirket değeri: 600 milyon Dolar

Uygulama içeriklerinde tarama özelliği olan mobil arama motorlarından Quixey, beklenen gelire ulaşamadı ve başarıyı yakalayamadı. Kurucusu ve ekip üyelerini değişmesine rağmen piyasada tutunamayan Quixey, 2017 yılı içerisinde iflas eden şirketler arasına katıldı.

Dudak Uçuklatan Yatırımlara Rağmen 2017 Yılında Batmaktan Kurtulamayan Girişimler

Yik Yak

Kuruluş Tarihi: 2013

Aldığı toplam yatırım: 73 milyon Dolar
Ulaştığı en yüksek şirket değeri: 400 milyon Dolar

Sosyal ağ uygulaması olarak kurulan Yik Yak, tacizcilere karşı yeterli önlem alamayınca kullanıcılarını kaybetmeye başladı. Bu nedenle daha fazla hizmet veremeyen firma Nisan 2017 yılında iflas etti.

Maple

Kuruluş Tarihi: 2014

Aldığı toplam yatırım: 29 milyon Dolar
Ulaştığı en yüksek şirket değeri: 115 milyon Dolar

Yiyecek dağıtım sektöründe hizmet sunmakta olan Maple, hizmet kalitesi açısından üst düzey hizmet ve yüksek ürün kalitesine rağmen gelirleri yeterli olmadı. Bu nedenle Maple, 2017 yılında kaybedenler kulübündeki yerini aldı.

Sprig:

Kuruluş Tarihi: 2013

Aldığı toplam yatırım: 57 milyon Dolar
Ulaştığı en yüksek şirket değeri: 110 milyon Dolar

Taleplere göre özel yemek üretim hizmeti veren Sprig, 15 dakika içinde yemek servisi iddiası ile piyasaya giriş yaptı. Ancak rakiplerinin gerisinde kalan şirket batmaktan kurtulamadı.

Hello

Kuruluş Tarihi: 2012

Aldığı toplam yatırım: 40 milyon Dolar
Ulaştığı en yüksek şirket değeri: 300 milyon Dolar

Bu girişim, müşteri odalarında konumlandırarak uyku düzenlerini sağlayan özellik olarak piyasaya sürüldü. Satışa sunulsa da yeteri kadar ilgi görmeyen şirket iflas etti.

Jawbone

Kuruluş Tarihi:1997

Aldığı toplam yatırım: 1 milyar Dolar
Ulaştığı en yüksek şirket değeri: 3 milyar Dolar

İnsanlara giyilebilir teknoloji ve taşınabilir hoparlör hizmeti sunan Jawbone şirketi, üreticilerine yeterli ödeme yapamadı ve uzun süren macerasının sonunda 2017 yılında iflas bayrağını çekti.

Juicero

Kuruluş Tarihi: 2013

Aldığı toplam yatırım: 118.5 milyon Dolar
Ulaştığı en yüksek şirket değeri: 270 milyon Dolar

Kitlesel fonlar yardımıyla kurulan Juicero, 3 yıl süresince hiçbir ürün üretemedi. En sonunda ürettiği ürünün ise kutu içecekleri bardağa sıkmaktan başka bir işe yaramadığı ortaya çıkınca yatırımcılardan destek alamadı ve batan şirket hikayeleri arasındaki yerini aldı.