Doğum Koçluğu Nedir?

Son yıllarda dünyada birçok sertifika ile tanınan meslek gruplarından olan ancak Türkiye’de yeni yeni duyulmaya başlayan doğum koçluğu, annelere destek olan ve onu doğum sürecine hem ruhsal hem de fiziksel olarak güçlü bir şekilde hazırlayan yardımcıdır. Genelde Doula ya da Gebe Eğitim Danışmanı olarakta anılabilen doğum koçları ebeler, hemşireler ya da psikolojik danışmanlar tarafından olunabilmektedir.

Doğum Koçluğu Yapanlar Kazanıyor

Doğum Koçu Nasıl Olunabiliyor?

Doğum koçu olmak için öncelikli olarak sertifika sahibi olmak gerekmektedir. Ayrıca kurslara giderek bu eğitimde uzmanlaşmak yeni başlayan bu meslek dalında yükselmeyi arttıracaktır.

Doğum Koçluğu Yapanlar Kazanıyor

Doğum Koçu Neler Yapıyor, Anneye Faydası Neler?

Doğum koçu anne adayının tüm sürecini daha iyi ve daha kolay geçirmesi için eğitimler alır ve bunları anne ile birlikte uygular. Anne adayının doğum sonrası bebek bakımı, bebek hastalıkları ya da uyku gibi tüm problemleri çözen doğum koçları anneye farkındalık yaratıyor. Ayrıca anneye birçok avantajı olan doğum koçu, doğum sırasında doğru nefes almayı ve diyaframı kullanabilmeyi anneye öğretiyor. Bu süreçte doğum koçu ile beraber olan anne aynı zamanda kendini güvende hissediyor ve yoga gibi nefes çalışmalarını doğum koçuyla yapıyor.

Doğum Koçluğu Yapanlar Kazanıyor

Doğum Koçu Sadece Anne İle Beraber Mi Çalışıyor?

Sadece anne ile değil babanın da dahil edildiği birçok süreç doğum koçluğunda mevcut. Korku ve benzer duygular doğum koçu ile beraber babalardan atılıyor. Aynı zamanda erken hastaneye gitme gibi durumlar da bu sayede önlenmiş oluyor.

Doğum koçluğu son yıllarda hızla artan bir meslek olduğundan ve şu an yeterli düzeyde doğum koçu olmadığından kazanımları da ortalama ücret olarak hayli fazladır. Önce eğitim alan ve sonrasında sertifika ile mesleğe adım atan doğum koçları sertifika ve kurs için belli bir bütçe ayırmalılar. Ardından anneleri doğuma hazırlama sürecinden de her anneden ortalama 1000 TL’den başlayan ücretler alan doğum koçları uzmanlaştığı sürece ve kesintisiz anne adayı ile beraber olmasına bağlı kalarak farklı ücretlerle de çalışabilmektedirler. Son yıllarda ülkemizde de ebelere Sağlık Bakanlığı tarafından bu mesleğe çokça yönlendirilme yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin