Dünya da ve ülkemiz de insanlar çoğunlukla kendilerine para getirecek, hayatlarını rahat devam ettirebilecek işler peşin de koşuyor ve bu işleri yapıyorlar. Peki, bu ne kadar mantıklı, şimdi gelin birlikte şöyle bir mantık yürütelim; sevmediğiniz ama iyi para getiren bir işe girdiniz. Haftalık izniniz ve yıllık izniniz var. Yıl da yaklaşık 250 gün çalışıyorsunuz ve çalışmanız karşılığı elde ettiğiniz paranızı kalan bu 115 gün için harcıyorsunuz ve çalıştığınız bu 250 gün de 115 günün hayalini kurarak geçiyor. Yani 115 gün eğlenmek için 250 gününüzü veriyorsunuz. Şimdi bir de sevdiğiniz işte çalıştığınızı düşünelim. Yine 250 gün çalışıyorsunuz ve aynı şekil de çalışmanızın karşılığın da para alıyorsunuz. Bu para ilk işte ki paradan daha az olabilir. Ama aldığınız bu parayı sevdiğiniz işte daha iyi olmak için harcıyorsunuz. Bu sayede 365 gün eğlenmek için 250 gününüzü harcamış oluyorsunuz. Basit bir matematik ile hangisinde daha karlı olduğumuzu anlayabiliyoruz.

Doğru İşi Yapmadığınızın Belirtileri

Doğru işi yaptığınızdan emin değilseniz, çalışırken tatillerin hayallerini kuruyor iseniz, biraz risk alın ve kendi işinizi bulun. Yeni işiniz de başarısız olmaktan korkmayın para kazanamadığınızı düşünmeyin. Unutmayın ki Roma da bir günde kurulmadı. Eğer sabredip kararlılıkla devam ederseniz emin olun ki başaracaksınızdır.

Peki, şu önemli soruya nasıl cevap bulacağız: Sevdiğim işi nasıl bulurum? Bu sorunun cevabı siz de saklı, yapmaktan hoşlandığınız şeyleri nasıl işe çevirebileceğinize odaklanın. Bilgisayar oynamayı seviyor iseniz biraz daha ileri gidin ve sevebileceğiniz bir oyun programlayın, yazı yazmaktan hoşlanıyorsanız kendi kitabınızı yazın. Yani sizin önünüze sunulan işlerle yetinmeyin istediğiniz işe siz yönelin. Önünüz de sevdiğiniz işe yönelmemeniz için hiç bir sebep yok.

Bir işe başladığınız da ise o işten sıkılmayın daha iyi olmak için çabalayın, zorluklardan kaçmayın ve mücadele verin. En önemlisi ise yanlış yapmaktan korkmayın. Çünkü “yuvarlanan taş yosun tutmaz” da ki yosun kayayı korur ve onun ömrünü uzatır. Şimdi doğru işi bulun, işinizin başına oturun ve yosun tutana kadar oradan kalkmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin