Bütün işletmeler ürünlerini satmak ya da beğendirmek için bir çok değişik yola başvurmaktadır. Bazı şirketler içerik değişimine giderken bazı şirketlerde ürünleri için kampanyaları düzenlemektedir. Bunlar arasında en etkili ve yaygın olan ise reklam vermektir. Verilen reklamlar sayesinde ürün daha fazla kişiye etkin şekilde tanıtarak ürün satışının artması sağlanır. Bu nedenler reklamların akılda kalması için farklı yöntemler denenmektedir. Ülkemizde dillerden düşmeyen kurumsal sloganlar genellikle televizyonların ilk olarak yayına başladığı 1990’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Ancak günümüzde yayınlanıp da dillere pelesenk olan reklam sloganları da vardır.

Dillerden Düşmeyen Hafızlara Kazınmış Reklam Sloganları

Aganigi Naganigi” Fındık Tanıtım Grubu

Fındık satışlarındaki durgunluğu kırmak ve satışları artırmak için kurgulanan reklamda ünlü grup MFÖ’den hatırlanan Özkan Uğur’un rol aldı. Fındığın bir çok özelliklerini sayan Uğur, son sözlerini ise “aganigi naganigi” söylemesi en iyi komik reklam sloganları arasında yerini alarak unutulmayanlar arasına girmiştir.

Ali Desidero” Derby Bıçak

Derby bıçak markası ürettiği tıraş bıçaklarının pazar payındaki satış oranlarını artırmak için hazırlanan reklamda “Ali Desidero” şarkısı söylenmekte. Şarkı sonunda “Haydi hayırlı tıraşlar” denmesi ise hala hafızalarda.

Çakar Çakmaz Çakan Çakmak” Tokai Çakmak

Tokai çakmak şirketinin tanıtımı reklamında rol alan oyuncunun söylediği “Nasıl çakmak ama?” sorusuna cevaben söylenen “Çakar çakmaz çakan çakmak” sözü uzun süre dillerden düşmedi.

Dillerden Düşmeyen Hafızlara Kazınmış Reklam Sloganları

Eti, Eti, Eti” Eti Bisküvi

90’lı yıllarda en akılda kalıcı slogan sözlerinin başında “Bisküvi denince akla hemen onun adı gelir. Eti, Eti, Eti!” sözleri gelmektedir. Eti markasını ön plana çıkartan reklamın etkileri hala günümüzde sürmekte ve sloganı hemen hemen herkes ezberinde bilmektedir.

Alırım Anahtarını” Opet Yakıtları

Opet akaryakıt firması için çekilen reklamda ünlü komedyen Cem Yılmaz rol almıştı. Murat 124 marka eski model aracın aldığı yakıt ile yarışmalarda yeni model lüks arabaları geçmeden önce söylenen “Alırım anahtarını.” sözü unutulmayan yaratıcı sloganlar arasında en başlarda gelmektedir. Bu reklam filmi çok fazla talep gördüğü için hem aracın hem de Cem Yılmaz’ın oyuncakları dahi üretildi.

Akşama Babacığım Unutma Ülker Getir” Ülker Bisküvi

Ülker markası için çekilen reklamda söylenen şarkıda “Önce güneş, hava, su sonra bol gıda gelir. Akşama babacığım unutma Ülker getir.” sözleri çok beğenildi ve Ülker firması ilerleyen reklamlarında da bu sloganı kullandı.