Dijital Pazarlama Nedir?Pazarlamayı çok kez okuduk ve duyduk. Ürün veya hizmetin potansiyel müşteriye en iyi yoldan tanıtılması ve satılmasıdır. Eskiden olsa bu kavram yeterli olurdu. Ama şimdide dijital pazarlama kavramı ortaya çıktı ve çok yönlü bir pazarlamayı ortaya koydu. Geleneksel pazarlama yöntemleri ise, tercih edilebilirliliği bakımından artık çok gerilerde. Dergi, tv ve radyo reklamlarından bahsediyoruz. Genel kanı, dijital pazarlamada yoksan, pazarını kaybedersin şeklidedir. Bu nedenle büyük firmalar, geleneksel pazarlamanın yanında, dijital pazarlamaya da finansman ayırıyorlar.

Dijital pazarlamanın yararı ne peki?

Yararı daha fazla müşteri kazandırması. Çünkü internet artık çok kullanılan bir mecra haline geldi. Ülkemizin neredeyse tüm hanelerinde internet var. Ayrıca akıllı telefon ev sosyal medya gibi teknolojiler sayesinde internet kullanımı artmaya başladı. Herkes ne istiyorsa, ne yapıyorsa, internetten yapıyor. Paralel bir hayatın internette kurulduğunu söylemek mümkün. İşte bu hayatta bilinir ve görünür olmak isteyen her marka ve firma, ürün ve hizmetini pazarlama yarışı içerisinde.

Dijital pazarlamanın bir faydası, dönüşüm optimizasyonu imkanı sunmasıdır. Bu ise geleneksel reklamlarda söz konusu değildir. Dijitalde yaptığınız her reklam, size fayda sağlıyor mu, sağlamıyor mu ölçebiliyor ve bunların sonucunda daha efektif ve yararlı stratejiler belirleyebiliyorsunuz. Buda bütçenin daha nitelikli şekilde kullanılması ve daha fazla kar demek oluyor.

Reklama ayrılan finansmanın geri dönüşümünün sağlanması için ölçülebilir olması, dijital pazarlamanın en büyük özelliklerinden birisi. Böylece reklam finansmanı daha yapıcı şekilde kullanılabiliyor. Tabi bunun sağlanması için dijital anlamda profesyonel pazarlama ajanslarıyla çalışmak gerekli. Çünkü stratejilerin optimize edilmesi için gerekli olan datayı toplamak zahmetli ve uzmanlık gerektiriyor. Dijital ajanslar bugün, büyük firmaların pazarlama stratejilerini yöneterek büyük kar sağlıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin