Çöpçatan kafelerBu günlerde hiç dikkat ettiniz mi, televizyon kanalları çöpçatan programları kaynıyor. Nasıl oluyorsa hepsi katılımcı bulabiliyor kendine. Birde cesaret edipte programlara başvuramayanlar var. Demek ki bu işin piyasası çok büyük.

Ülkemizde çöpçatanlık TV programları dışında özel ajanslar, danışmanlar, eş/dost tanıştırmaları ve internet siteleri üzerinden oluyor. Bazıları birebir görüşmeler ayarlıyor kimi hızlı randevu (speed date) kimi de kör randevu (blind date) şeklinde çalışıyor.

Size önereceğim iki değişik konsept mevcut. Birincisi internet ile entegre çalışan çift yönlü bir konsept. İkincisi ise sadece kafe veya bar olarak uygulanabilecek bir tarza sahip.

Konsept 1:

İlk konseptimiz çöpçatanlık web sitesinin cafe/bar versiyonu. Bu sitelerin kurulum ve tanıtım maliyetleri çok düşük. Düzgün,  ödeme kabul eden, tüm ihtiyaçları karşılayabilecek web sitesi kodu ve tasarımı yaklaşık $500 tutuyor. Çeşitli web sitelerine verebileceğiniz reklam bütçesi eğer etkili kullanılırsa $5000 civarı bir rakama 10000 üzeri üye elde edebilirsiniz. Veya satış başına ortaklık programı kurup kazandıkça tanıtıma ödeme yaparsınız. Konseptimizin ilk aşaması bu.

İkinci aşama olarak projemizin can alıcı noktasına geliyoruz: kafe/bar. Burada yapmamız gereken tek şey masalara dokunmatik ekranlı internet kioskları eklemek. Bu kiosklarda masada oturan üyelik girişi yapabilir veya yeni bir üyelik başlatabilir. İşletmenizde oturan diğer müşterilere mesaj gönderebilir, internet üzerinden veya canlı olarak iletişime geçebilir. Tabiki o an içeride üye olan birine mesaj gönderebilmek için altın veya vs… üye olması gerekir. Siz hem üye satışından, hem de yiyecek içecek satışından gelir elde edebilirsiniz.

Konsept 2:

İkinci konseptimiz ilkinin biraz daha basit bir versiyonu. Uygulanması daha kolay ve uzun vadede kesinlikle düzenli gelir sağlar. Loş bir ortamda dizilmiş yuvarlak masalar, ve her masanın üzerinde eski tip çevirmeli kırmızı bir telefon. Masa üzerinde ayrıca ufak bir direk üzerinde masa numarası yer alacak.

Müşteriniz içeri girerken XX TL ücret ödeyecek, bir içkide bu fiyata dahil olacak. Müşteri içeri girip masasına oturdu, etrafa şöyle bir göz attı ve iki masa ötede güzel bir bayan gördü. Hemen telefondan masa numarasını çevirecek ve görüşmeye başlayacaklar. Anlaşamazlarsa diğer masalar var. Burada çok hassas bir olaya dikkat etmek lazım; içerideki erkek popülasyonu düşük tutulmalı. Tavsiyem 60’a 40 veya 70’e 30 olmalı kadın erkek oranı. Burdaki amaç taşkınlıkları önlemek. İkinci önerim ise saat başı oturma ücreti alınması belli kişilerden. Böylece piyasa yapmaya gelenlerin önünü kesebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. merhaba. yazınız güzel, tebrikler. 500 usd ye düzgün, ödeme alabilen v.s. bir arkadaşlık sitesi yaptırılabileceğini söylemişsiniz. önerebileceğiniz ve referans verebilecek bir firma veya şahıs var mı? bu arada sitenizde iletişim kısmı olsa daha iyi olur. iyi çalışmalar.

  2. İletişim kısmını öneriniz doğrultusunda sitemize bu hafta içinde entegre edeceğiz. Sorunuza gelince http://www.webscribble.com/products/webdate/index.shtml adresindeki script baz olarak $199. Bu fiyata ödeme almanızı sağlayacak serviste dahil. Arkadaş bulma sitenizi geliştirmek veya gelir paylaşım / ortaklık sistemi eklemek isterseniz çeşitli eklentiler mevcut. Site tasarımını http://forum.iyinet.com gibi bir webmaster sitesinden bulacağınız freelance tasarımcı ile uygun bir fiyata halledebilirsiniz. İlerleyen günlerde arkadaşlık siteleri ile ilgili detaylı bir yazı eklemeyi düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin