Başarılı insanlar muhakkak ki çalışkan notları ve işlerine olan bağlılığıyla herkese örnek oluşturmaktadır. Amaçladıkları hedeflere ulaşmak için başarının sırrı olarak her türlü fedakarlığı gösterir ve çok emek harcarlar. Ancak başarılı olmanın da belirli ölçütleri vardır. Gösterilen işin performansına bağlı olarak birçok kesim tarafından kabul görülen insanlar “çok başarılı” olarak ifade edilirken belirli bir düzeyin üzerinde işlerini halletmekte olan insanlar ise “başarılı” olurlar. Bu nedenle çok başarılı ve başarılı insanlar arasında temel farklılıklar oluşmakta bu farklılıklardan bazıları:

“Çok Başarılı” Ve “Başarılı” İnsanlar Arasındaki Temel Farklılıklar

Hedeflerden Şaşmama

Çok başarılı ve başarılı insanlar arasındaki farklardan en dikkat çekici de onların hedeflerine olan bağlılığıdır. Başarılı kişiler belirlemiş oldukları hedefleri baz alarak hedeflerini gerçekleştirme peşinde giderler, çok başarılı kişiler ise o hedeflerin daha da üzerine çıkmak için hırs yaparlar. Yani kısaca dünyadaki en başarılı insanlar daha fazlasını isteyen olduğu kadarıyla yetinmeyen kişilerdir.

Hayır Diyebilirler

Başarılı kişiler herhangi bir konu hakkında direk kabullenici tavırlar alabilirler. Ancak çok başarılı olan kişiler aceleci karar vermezler ve her şeyi en ince detayına kadar incelerler. Başkalarının fikirlerinden etkilenerek değil kendi fikirleri ile karar alırlar. Çok başarılı olan kişiler zamanlarını boş yere kullanmayı sevmezler. Bu nedenle hayattaki tercihlerini ona göre yaparlar. Hayatlarının herhangi bir evresinde karşılarına çıkacak olan tercihlerde eğer zaman kaybı ya da işe yaramayacağını düşündükleri zaman direkt “Hayır” diyerek o seçenekleri istemezler.

İşlerini Büyük Bir Keyifle Yaparlar

Hangi iş kolu veya meslek grubu olursa olsun işini keyifle yapan insanlar başarılı hatta çok başarılı olurlar. Çok başarılı kişilerin de en büyük sırrı yaptıkları işten büyük keyif almalarıdır.

“Çok Başarılı” Ve “Başarılı” İnsanlar Arasındaki Temel Farklılıklar

Hep Daha Fazlasını Öğrenmek İsterler

Çok başarılı insanlar genel itibariyle vizyonunu tamamlamış ve sürekli öğrenme isteği içerisinde olan bireylerdir. Çok başarılı kişiler için yeni bilgi öğrenmedikleri gün, kaybedilmiş bir gündür.

Karşısındakileri Çok iyi Dinlerler

Çok başarılı bireyler mükemmel derecede dinleyicilerdir. Ortam içerisinde sorulan soruya ilk yanıt veren genellikle olmazlar. Çok iyi analiz eder ve karşısındaki kişilerle fikir alışverişi içerisine girerler. Her zaman yeni ve farklı fikirlere açıktırlar.

Eleştiriye Her Zaman Açıktırlar

Mükemmel bir dinleyici olduklarından kendilerini eleştirenleri de dinlerler. Eleştirilerden rahatsız olmazlar kendilerini geliştirebilecek bir fırsat olarak değerlendirirler. Eleştirilere göre hatalardan ders çıkararak daha iyi işler yapmaya çalışırlar.

Tek Rakipleri Vardır: Kendileri

Çok başarılı bireylerin en büyük rakibi yine kendileridir. Genel kanıya ters olacak şekilde rakip olabilecek insanlarla ilgilenmezler. Çünkü kendilerine güvenirler ve istikrarlı şekilde başarılarını sürdürürler. Bu sayede başkalarını takip etmezler daha çok başkaları bu kişileri rakip görür ve çok başarılı insanlar kimler sorusunun cevap bulmuş halidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin