Dünyanın her yerinde kolayca bulunabilen ve en ünlü gazlı içecek markası Coca Cola’dır. Coca Cola senelerdir kullandığımız ve amblemini ile özdeşleşen bir markadır. Coca Cola amblemi, firma ile özdeşleşmiş olduğundan amblemi gördüğümüz anda bize o markanın çağrışımını yapmaktadır. 1886 yılında bir şurup olarak üretilen ve sonraları gazlı içecek haline gelen Coca Cola, ilk kuruluşundan bu yana hızlı yükselişini sürdürmüş ve günümüzde bir dünya devi haline gelmiştir.

İşte dünyaca ünlü dev bir firma olan Coca Cola logosunun doğuş hikayesi 

Dev Firmanın 1886 Senesinde Başlayan Doğuş Hikayesi

Coca Cola ilaç sanayinde kullanılmak üzere bulunmuş bir şuruptur. Yani ilk olarak gazlı içeçek olarak üretilmemiştir. Atlanta eyaletinde yaşayan eczacı John Pemberton, 1886 senesinde bu şurubun Koka Şrup olarak patentini almış ve üretime sokmuştur. Daha sonraları John Pemberton bu şurubu gazlı içecek haline getirmeyi düşünerek, koka şurubunu gazlı bir su karıştırarak içecek haline getirmeyi başarmıştır. John Pemberton’un yarattığı gazlı içecek kokanın satışları hızlı bir şekilde yükselmeye başladı.

Coca Cola'nın Amblemi Nasıl Doğdu?

John Pemberton ve hem ortağı hem de muhasebecisi olan Frank Robinson satış rakamları artmaya başlayan asitli koka içeceğinin amblemi Coca Cola olarak belirlediler. Frank Robinsonk halk arasında kolayca yayılacağını düşündüğü ve iki C harfi ile söylenen Coca Cola adının marka ismi olmasını teklif etti. Robinson, daha sonra Coca Cola adının ürerine bir yazı çalışması hazırladı ve kendi el yazısı ile yazarak Coca Cola logosu haline getirdi. Böylece cursive script olarak adlandırılan bu yazı tipini dünya ile ilk buluşturan kişi Frank Robinson olmuştur. Bu yazı tipi yani cursive script, Robinson’un ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi yazı dili olarak kullanılmıştır.

Coca Cola Logosunun Kırmızı Beyaz Renklerin Tercih Nedeni

Üreticiler kırmızı ve beyaz üzerine yazılmış Coca Cola logosunun gençler üzerinde daha fazla etki bırakacağını düşündüğü için bu renkleri kullanmışlardır. 1886 senesinden bu yaza renklerini hiç değiştirmeden günümüze kadar gelen Coca Cola, bugün bir dünya devi haline gelmiştir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin