Coca cola ve pepsi dünyaca ünlü ve hakimeyet kurmuş iki güçlü isimdir. Bu kadar güçlü markaların tabii ki en büyük düşmanı da birbirleri oldu. 1980 yılından itibaren soğuk savaşları devam etmektedir. Her iki markada fiyat ve lezzet üzerinden savaşmışlardır. ABD’ de hakimiyet kurmuş bu iki markanın savaşına ‘Kola Savaşı’ adı verildi. Peki bu savaşta neler oldu? Gelin hep beraber dünden bugüne pepsi ve coca cola’ nın rekabati hakkında bilinmeyen 6 şeyi öğrenelim.

Coca Cola  Ve Pepsi'nin Rekabeti İle İlgili Bilinmeyen 6 Şey 

  1. PEPSI’NİN ÇÖKÜŞÜ

Pepsi isimini, Caleb Bradham adında bir eczaneci, mideye iyi gelen ‘Brad’s Drink (Brad’ in içeği)’ i ürettikten sonra pepsin enziminden dolayı ismini Pepsi Cola adını seçti ve satışlarına başarılı bir şekilde başladı. Ancak 1. Dünya Savaşı’ nın ciddi etkilerinden dolayı pepsi ilk kez 1992 yılında iflas etti. Bir kurtarıcı gibi gelen Roy C. Magargel adlı bir iş adamı pepsiyi formülü ile satın aldı. Ne var ki 9 yıl sonra Pepsi 2. Kez iflas etti. Sonrasında Charles Guth adında bir başka iş adamı tekrar Pepsi’yi satın aldı. Bunun sonrasın da ise Pepsi Büyük Burhan yıllarında yükselmeye başladı ve artık Coca Cola’ya için ciddi bir rakipti. Pepsi atağını ise şişeleri Coca Cola ile aynı fiyata ancak daha büyük şekilde satarak yaptı.

2. COCA COLA’NIN DAVASI

1938’ de coca cola, pepsiyi yok etmek için bir dava açar. Kola adının kendilerine ait olduğunu, ancak ve ancak kendileri’nin kullanabileceği gerekçesiyle pepsiye dava açar. Ancak kola isminin bir marka değil içecek türü olarak sayıldığı için coca cola bu davayı kaybetmiş ve pepsi bir galibiyet daha kazanmış oldu.

 

 

3. 80’LERDE PEPSI RÜZGARI

Bu dönemde adeta pepsi rüzgarları esiyordu. Satışları gözle görülür şekilde artmış, insanlar çılgınca pepsi içiyordu. Dünya genelinde bir pepsi çılgınlığı başlamıştı. Moskova’ da pepsi satışları başlamasıyla insanlar kuyruklar oluşmaya başlamış, bir şişe pepsi kola için birbirlerini eziyorlardı adeta. Pepsi bu dönemde ki üstünlüğünü maalesef çok uzun süre sağlayamadı.

4. DARBE NİTELİĞİNDE HAREKET

Coca cola 1996’ da akıla hayale sığmayacak bir şey yaptı. Bu dönemde pepsi 57 yıldır distribütör ve şişeleme konusunda beraber çalıştığı Venezuela ile anlaşmazlıklar yaşıyordu. Bir gece ansızın Coca Cola ‘Komando Hareketi’ni gerçekleştirdi. Coca cola’nın amacı çok belliydi, Venezuela pazarını ele geçirecekti ve bunun için en uygun zaman şu andı. Coca Cola Pepsi’nin artık eski olan distribütörü ile anlaşma imzalamıştı ve hemen ardından 250 milyon Coca Cola satışa çıkmştı. 1 gecede Pepsi yerini Coca Cola’ya kaptırmıştı.

Coca Cola  Ve Pepsi'nin Rekabeti İle İlgili Bilinmeyen 6 Şey 

5. REKLAM SAVAŞLARI

Coca cola 2000’ li yıllar da iyice reklamda kendini geliştirmiş, hedef kitlesini çok iyi seçmeye başlamıştı. Orta yaş ve üstü kitleye oynuyorlardı. Razaman bayramların’ da yayınlanan reklamları ile bunu başarmıştı da. Ancak pepsi geri de kalmadı ve yenilikçi tavrını bırakmadan rekabete devam etti. Ricky Martin, Beyonce, David Beckham, Ronaldo gibi dünyaca ünlü isimleri reklamlarında yer vermeye başlamıştı.

6. GÜNÜMÜZDE DEVAM EDEN SAVAŞ

Günümüzde en iyi reklam sosyal medya olduğunu hepimiz biliyor ve kullanıyoruz. Tabii ki Pepsi ve Coca Cola’ da bu durumdan faydalanan markalardan. Twitter’ da üstünlük sağlayan kişi Pepsi diyebiliriz. Facebook’ ta ise Coca Cola üstünlüğü sağlanıyor. Satışlara bakıldığında ise %45 ile Coca Cola Pepsi’yi yüzde onluk farkla galip geliyor ancak yıllık cirolara bakılınca Pepsi yaklaşık %50 oranında fazla kazanç sağladığı görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin