Ülkemizi dünya çapında  temsil eden en önemli  isimler arasında olan Muhtar Kent, dünyanın alkolsüz içecek firmaları arasında en büyüğü olan Coca Cola Company firmasının yönetim kurulu başkanlığını ve Ceoluğunu yaptı. Son derece farklı ve ilham verici öyküsü olan Muhtar Kent, Ceoluğu bırakacağını açıkladı fakat yönetim kurulunda başkanlık etmeye devam edecek.

Coca Cola Ceo’su Muhtar Kent’in İlham Veren Hikayesi

Muhtar Kent’in New York Türkiye arası Serüveni

1952 yılında New York’ta dünya gelmiştir. muhtar kent babası olan Necdet Kent, Türkiye’nin o dönemdeki New York baş konsolosudur.  Kent Lise öğrenimini, Mersinin Tarsus ilçesinde bulunan Amerikan Koleji’nde, üniversite öğrenimini ise İngiltere’deki Hull Üniversitesi’nde bulunan Ekonomi Bölümü’nde aldı. Sonrasın da İngiltere’de bulunan Cass Business School isimli kuruluşlar MBA derecesinde mezun oldu. .

Muhtar Kent’in Coca Cola’yla Tanışması ve Muhteşem İlerleyişi

muhtar kent coca cola firmasındaki işine, 1978’de bir gazetede yer alan ilan sayesinde girmiş. İşe girdiği ilk zamanlarda satış yapan Kent, kamyonla şehirleri gezerek satış yaptı. Bu sayede pazarlama- dağıtım ve lojistik konularında uzmanlaştı. 1985’de Coca Cola firmasının Orta Asya bölgesi ve Türkiye Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kent, üç yıl içinde başarılarıyla göz doldurarak Orta Avrupa Bölgesinde de başkan seçilerek toplamda 23 ülkenin firma sorumlusu oldu.

Coca Cola Ceo’su Muhtar Kent’in İlham Veren Hikayesi

Kısa Sürede Satış Rakamlarını Katladı

1995 yılında ise firmanın Avrupa Genel Müdürlüğü görevine getirilen Kent, çalıştığı iki yıl süre zarfında firma cirosunun %50 oranında artırdı. 1999 yılında, firmadaki 20. yılında işinden ayrılarak Türkiye’ye geri döndü. Coca Cola Company’nin Türkiye’deki en büyük hissedarı olan Anadolu Efes Grubu şirketinin İçecek Ceo’su olan Kent, şirketin satış sahasını genişletti. 2005 yılında Coca Cola firmasına tekrar dönen Kent, şirketin Avrasya, Kuzey Asya ve Ortadoğu bölgelerinin Operasyon Sorumlusu ve Başkanlık görevine getirildi. 2006 yılı ocak ayında ise, terfi ederek Uluslararası Operasyonlar Başkanılığı görevine getirildi. Yani görev tanımı olarak Kuzey Amerika hariç tüm dünyadan sorumlu oldu. Bu büyük başarılarının ardından, 2008 yılının Temmuz ayında muhtar kent Coca Cola Ceo  pozisyonda göreve getirildi. 2009’da yapılan toplantılar sonrası Yönetim Kurulu Başkanı da olan Kent, 2017 yılında ise Ceo görevinden ayrılacağını açıklamıştı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin