Louis Vuitton’ın bir dünya markasına dönüşüm hikayesi, 1821 yılında, Louis Vuitton’ın doğumu ile başlamıştır. Napolyon’un ölümünden yaklaşık 3 ay önce doğan Vuitton, ailesinin tüm erkeklerinin yaptığı bahçe işleri ile uğraşmak istememiştir. Her şeyi arkasında bırakmak isteyen Louis, Paris’e doğru 1 yıl süren bir yolculuğa çıkmıştır. 1837’de Paris’e geldiğinde Fransa’da sanayi inkılabı doğrultusunda çalışmalar başlamıştır.

Çıraklıktan Seçkin Bavul Tasarımcılığına Uzanan Yol: Louis Vuitton Markası Nasıl Doğdu?

Kadınların Moda Tutkusunu Kazanç Haline Getirdi

O dönemin endüstri devrimi ile birlikte artan seyahatler kadınların kıyafetlerini saklayabileceği dayanıklı ve yeterince geniş sandıkların kullanımı ihtiyacını doğurmuştur. Kadınların kıyafetleri geniş yer tuttuğundan seyahat ederken, bu kıyafetleri sandıklara yerleştirmeyi tercih etmekteydiler. Louis Vuitton, Mr. Marechal adlı sandık ustasının yanında çıraklık yapmaya da bu dönemde başlamıştır. Burada işi yeterince öğrenen ve alanında uzmanlaşan Vuitton, İmparatoriçe Eugenie’nin sandıkçılığına kadar yükselerek, 1954 yılında kendi sandık şirketini kurmuştur. İlk mağazasını da kazancından biriktirdiği, birikimleri ile Paris’in en popüler caddelerinden olan Rue des Capucines’te açmıştır.

Çıraklıktan Seçkin Bavul Tasarımcılığına Uzanan Yol: Louis Vuitton Markası Nasıl Doğdu?

Yeni Modern Sandık Tasarımcısı

Vuitton, sandıkların tasarımını değiştirerek çok daha yaratıcı bir şekilde tasarlamıştır. Sandıkların oval üstlerini düzleştirip, üst üste konulmasını sağlamıştır. Ayrıca gri renkte özel kanvas ile kaplayarak, içine de aksesuarlar için özel bölmeler eklemiştir. Tüm bu değişiklikler ile yeni ve modern görünümlü sandıkları üretmiş oldu. Atölyesini geliştirerek 1859 yılında Asnieres’e, ardından da 1871 senesinde de mağazasını Grand Hotel’in karşısına taşıdı. Bunun sebebi ise, Grand Hotel’in uluslararası yolcuların konakladığı otel olmasıdır.

Baba- Oğul Dayanışması

Louis Vuitton mağazasını Grand Hotel’in karşısında taşıdıktan sonra oğlu George ile babası çalışmaya başlamıştır. Satışları kısa zamanda artan ikilinin, ilk yurtdışı mağaza deneyimi de bu döneme denk gelmektedir. Fransa dışında ilk defa 1885 yılında mağazasını Londra’da açmıştır. Sandıklarının taklitleri de üretilmeye başlanınca, Louis Vuitton gri kanvas yerine çizgili modellere geçmiştir. Bu modeller de taklit edilince, geometrik desenler kullanmaya daha sonra da monogram desenleri ile sandıklarını üretmeye başlamıştır. Bu desen ile de şirket, kendi adını simgeleştirerek, tescil edilmiştir. Sandıkları su geçirmez ve ateşe dayanıklıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin