Çin'den Sonra Japon Ekonomisi de Sallantıda

Tüm dünya ekonomilerinin gözü, resesyona giren Çin’in ve sürekli düşen petrol fiyatlarının üzerindeyken dünyanın en büyük 3. ekonomisi olan Japonya’dan da kötü haberler gelmeye başladı. Küresel ekonomi, koşar adımlarla krize doğru gidiyor.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Japonya’da, ihracat oranları yüzde 8 oranında azaldı. Bu, ülkenin 2015 yılındaki ihracat rakamlarında yüzde 6.7’lik düşüşten daha yüksek bir rakam. 2015 yılını oldukça kötü geçiren Japon ekonomisi, yılın son aylarında daha zor günler geçirdi ve bu sorun 2016 yılının ilk 2 ayında da devam etti. İhracat rakamları, yine küresel bir krizin yaşandığı 2012 yılının Eylül ayından sonraki en düşük seviyesine indi.

Japonya Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre, ülkenin en büyük ticari partneri olan Çin’e yapılan ihracat yüzde 8.6 oranında azaldı. Bu da son 12 ayın en düşük rakamı oldu. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracat, yılın ilk ayında yüzde 3.4 oranında azaldı.

Avrupa Birliği’ne yapılan ihracattaki azalma ise yüzde 3.1 oldu. Birlik ülkelerine yapılan ihracatın büyük oranda makine ve elektronik olması, bu teknolojilerle ayakta kalan Japon ekonomisi için tehlike çanlarının çaldığının bir diğer göstergesidir.

İhracat rakamlarında olduğu gibi, ithalat rakamlarında da ciddi sorunlar göze çarpıyor.

2015 Kasım ayında ithalatın yüzde 16.4 oranında azalması bekleniyordu, ancak beklentilerden yüzde 1.6 daha fazla azalan ithalattaki toplam düşüş yüzde 18 oldu.

Tüm bu rakamlar bütünsel olarak düşünüldüğünde, dünyanın en büyük 3. ekonomisinin 2009 yılından itibaren küçüldüğünü söyleyebiliriz.

Birçok ekonomi uzmanına göre Japonya’nın içerisinde bulunduğu durum oldukça kritik.

Singapur Merkezli SMBC Nikko danışmanlık şirketi uzmanlarından Koya Miyamae, Reuters Haber Ajansı’na verdiği demeçte, sürekli düşen ihracat rakamları ülkedeki iç tüketimin azaldığını gösteriyor. Sonuç olarak Japon ekonomisi de resesyona girdi diyebiliriz, sözleri kaydetti.

Birçok uzmanın hemfikir olduğu konu, Japonya’daki iç tüketimin azalmasının, bu krizi tetikleyen başlıca etmenlerden birisi olduğu. 2015 Temmuz ayından itibaren sürekli küçülen iç tüketim, ülkenin ekonomik durumunu daha da kötüye sürüklüyor.

29 Ocak 2016 tarihinde Japonya Merkez Bankası, ülkeyi içerisinde bulunduğu ekonomik bunalımdan kurtarmak için hazırladığı yıllık para politikasını açıkladı

Petrol fiyatlarındaki radikal düşüşler, Çin’den gelen büyüme rakamları ve şimdi de Japonya’dan gelen kriz sinyalleri… Küresel ekonominin başı dertte, IMF’de uzun süredir ekstra mesai yapılıyor olsa gerek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin