Çin’den ne getirip satabilirim sorusu herkesin kafasında. Ancak Çin’den mal ithal etmeden önce ciddi bir araştırma yapmak gerekir. Öncelikli olarak Çinli ihracatçıların veya tedarikçilerin bir listesi yapılmalıdır. Daha sonra içlerinden hangisi ile çalışabileceğini belirlemek için listedeki kişilere çeşitli sualler sorulmalıdır. Aynı zamanda kişi kendi ürünlerini satabileceği kişi ya da firmaları da bulmalıdır. Söz konusu süreçte dikkat edilmesi gereken birçok prosedür vardır ancak endişelenmeye mahal yok. Bu yazımızda Çin’den nasıl mal getirteceğiniz ile ilgili bilinmesi gereken her şeyi sizler için anlattık…

Çin’den Mal Getirip Satmak

Çin’den Nasıl Mal Getirilir?

 1. Başarılı bir ithalatın ilk adımı doğru ürünü seçmekten geçer. Ürünü belirlerken izlenmesi gerekenler şunlardır:
 • Sevdiğiniz bir ürün bulun. Böylece ürüne olan tutkunuzu gören insanlar da ürününüzü sevecektir.
 • Nakliye sırasında çıkacak masrafları hesaba katın. Büyük bir sevkiyat, birim maliyeti açısından daha ekonomik olur. Ürününüzün ebadını ve tek bir seferde kaç adet ürün getirtebileceğinizi iyice araştırın.
 • Çin’den getirilebilecek ilginç ürünler bulun. Benzeri çok olan ürün ile rekabet etmek zordur.

Çin’den Mal Getirip Satmak

 1. Çinli tedarikçilerin veya ihracatçıların bir listesini yapın. Bu kişileri çevrimiçi rehberlerden ya da kaynak bulma şirketleri vasıtasıyla bulabilirsiniz. Başlangıçta kullanabileceğiniz bazı yerler:
 • Made-in-China.com: Çinli tedarikçilerin firma bilgilerinin, ürün listelerinin, iletişim bilgilerinin, fabrika fotoğraflarının ve firma kültürüyle ilgili bilgilerin yer aldığı bir çevrimiçi rehberdir. Rehbere www.made-in-china.com internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Alibaba: Ürün listelerinin ve tedarikçilerin iletişim bilgilerinin ve internet sitelerinin yer aldığı bir rehberdir. Rehbere www.alibaba.com internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 • China.cn: Alıcılara her tedarikçinin iletişim bilgilerini ve geniş bir ürün yelpazesi sunan bir rehberdir. Buna ilaveten rehberde alıcı ve satıcıların alışveriş kaynakları ile ticari fuar bilgileri de yer almaktadır. Rehbere www.china.cn internet adresinden ulaşabilirsiniz.
 1. Yaptığınız listedeki her tedarikçiyle temasa geçin. Kendinize uygun olanları seçmek için tedarikçilere sualler sorun. Tedarikçilere sorabileceğiniz birtakım sorular:
 • Müşteri referansları: İtibar sahibi ithalatçıların müşteri tavsiye mektupları ve referansları vardır. Mutlaka bunu sorun, soruşturun!
 • İş yeri ruhsat bilgileri: Herhangi bir yasal problemle karşılaşmamak adına iş yapmayı planladığınız kişilerin veya firmaların gerekli tüm yasal zorunluluklara uyduklarından emin olun. Çin’den mal getirmek için gerekli evraklar tam olmalı.
 • İstihdam ve üretim kapasitesi bilgileri: Tedarikçinin üretici ile olan ilişkisini doğru algılayın. Mesela tedarikçi ürünleri kendisi mi üretiyor yoksa başka bir üreticiden mi satın alıyor, bunu araştırın.
 • Üretim fabrikasının adı ve konumu: Tedarikçi ürünün çıktığı fabrikanın adını ve adresini vermekte direniyorsa onunla iş yapmadan önce iki kere düşünün.
 • Fabrikanın ürününüzü üretmekle ilgili tecrübesine dair bilgi: Tedarikçi seçiminde önemli olan sadece maliyet değildir, aynı zamanda ürün kalitesine de önem vermeniz gerekir. Üretici deneyimi işin kalitesini ölçmekte iyi bir işarettir.
 • Ürün numuneleri: Tedarikçiden size ürün numunesi göndermesini isteyin. Malın kalitesini iyice bir ölçüp tartın.