Herkes aile, eğlence ve iş arasındaki mükemmel dengeyi kurmak ister. Mutluluğun sırrı bu mükemmellikte saklıdır ancak her ülke vatandaşına bu dengeyi kurmak için eşit fırsatlar sunmuyor, ne yazık ki. Birçok insan rüyalar ülkesi Amerika’da yaşamak ister, fakat birçok Avrupalı ülkeye kıyasla Amerika’nın çalışanlarına daha az boş vakit tanıdığını kimse bilmez. Mesela Avrupa’nın büyük çoğunluğunda çalışanların zorunlu ücretli izin hakları varken, böyle bir uygulama Amerika’da yok. Hatta Reuters haber ajansının bir araştırmasına göre Amerika, Svaziland ve Papua Yeni Gine ile birlikte dünyanın çalışanlarına ücretli izin hakkı tanımayan üç ülkesinden biri.

Doğum izni, tatil ve iş-özel hayat dengesine göre dünyada çalışılacak en iyi 10 ülke şöyledir:

Çalışılacak En İyi Ülkeler

Almanya

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından açıklanan istatistiki verilere göre; Alman vatandaşları haftada sadece 27,8 saat çalışıyorlar. “İşe daha az vakit ayırmak eşittir düşük hayat standardı” düşüncesi Almanlara işlemiyor. Almanya, vatandaşlarına sadece yüksek bir hayat standardı sağlamakla kalmıyor, ayrıca Avrupa’nın da en güçlü ekonomisi konumunda.

Bulgaristan

Bulgaristan’da çalışan anneler, 45 günü bebeğin doğumundan önce olmak üzere toplam 410 güne kadar ücretli doğum izni kullanabiliyorlar. Anneler bu süre zarfında maaşlarının yüzde doksanını alıyorlar. Anne isterse minimum ücret üzerinden bir sene daha ücretli izin kullanabiliyor. Ayrıca bu ikinci yılda baba, dede veya nine annenin yerine bu izni kullanma hakkına sahipler.

Brezilya

Brezilya, çalışanlarına dünyada en fazla ücretli izin hakkı veren ülkelerden biri. 11 günü resmi tatiller olmak üzere çalışanlarına tam 41 gün ücretli izin veren Brezilya, vatandaşlarına kendi özel hayatlarına vakit ayırmalarını sağlamaktadır.

Çalışılacak En İyi Ülkeler

Fransa

OECD’nin verilerine göre Fransızlar diğer ülkelerin insanlarına kıyasla her sene işe iki yüz saat daha az gidiyorlar. Ayrıca Fransız vatandaşları 10’u resmi tatil olmak üzere 40 gün ücretli izin kullanıyor.

Finlandiya

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan Finlandiya’da vatandaşlar 10’u resmi tatil olmak üzere 40 gün ücretli izin kullanıyorlar. Buna ilaveten Finlandiyalı çalışanların sadece yüzde 0,4’ü haftalık ortalama elli saatten fazla çalışıyor.

Hollanda

OECD verilerine göre haftalık bazda vatandaşlarını en az çalıştıran ülke Hollanda. Hollandalılar haftada ortalama 27,6 saat çalışıyorlar. Ayrıca senelik 28 gün ücretli izinleri ve maaşlarının tamamını aldıkları 26 haftalık doğum izinleri var.

Norveç

Norveç’te anne-babalar, tam maaş üzerinden en fazla 47 hafta ya da yüzde seksen maaş üzerinden en fazla 57 hafta izin alabiliyor. Bu rakamların 12 haftası baba, 9 haftası ise anne için ayrılmış. Geriye kalan haftaları anne-babalar kendi aralarında paylaşıyorlar.

Danimarka

OECD’ye göre en iyi iş-özel hayat dengesi olan ülke Danimarka. Bunun için birçok etken mevcut. Bunlar 34 gün ücretli izin, 52 haftalık doğum izni ve çalışanların sadece yüzde 0,4’ünün haftada elli saat çalışma barajını aşıyor olması.

Litvanya

Litvanya, dünyada 41 günle Brezilya ile birlikte en çok ücretli izin kullandıran ülke. Doğum izni konusunda da oldukça cömertler. Anne ya tam maaş üzerinden bir senelik izin veya ilk sene yüzde 70, ikinci seneyse yüzde 40 maaş üzerinden toplam iki sene izin alabiliyor.

İsveç

İsveç dünyanın en cömert doğum izni kullandıran ülkesi konumunda. Çalışanlara 16 aylık doğum verilmektedir ve bunun 2 ayı babalar içindir. Ayrıca aileler bu 16 aylık izni, çocukları sekiz yaşına gelene kadar istedikleri zaman diliminde kullanabiliyorlar. Yaşam kalitesi en yüksek ülkeler arasında gösterilen İsveç’te çalışanlar 36 gün ücretli izin kullanıyorlar.