İcra edilen bir işte başarılı olabilmenin birçok yolu vardır. Kesin bir başarı elde etmek içinse bu yolların senkronize şekilde uygulanması gerekir. İşveren için başarılı olabilmek çalışanlarına bağlıdır. Çalışanın motivasyonu ne kadar yüksek olursa elde edilecek kazanç da yüksek olur. Peki çalışan motivasyonu için neler yapılabilir? İşte çalışanın motivasyonunu arttırmak için yapılması gerekenler:

Çalışan Motivasyonu Nasıl Artırılır?

1. Başarılı Çalışanlarınızı Ödüllendirin.

Çalışanlar yaptığı başarılı çalışmalar neticesinde takdir edilmek isterler. Burada ödül olarak belirtilen her zaman maddi olarak algılanmamalı. Sözlü olarak başarılı çalışanın övülmesi onun bundan sonraki çalışmalarına daha istekli yaklaşmasını sağlar. Aynı zamanda bu şekilde yapılan işlerin farkında olunduğu olgusu oluşturulur.

2. İşle İlgili Problemleri Çözümleyin.

Sorunların olduğu bir iş ortamından verim alınmaz. Bu nedenle çalışan motivasyonu anketi düzenlenerek sorunlar belirlenebilir. Çözüm için öneriler denenerek çalışanların değerli olduğu hissettirilir.

3. Stresi Ortamdan Uzaklaştırın.

Yoğun iş temposu belli bir süre sonra çalışanlarda strese ve gerginliklere yol açar. Bunun önüne geçmek için yoğun ve stresli geçen günlerin sonunda çalışanların kafalarını dağıtmaları için çeşitli faaliyetler düzenlenebilir.

4. Çalışanlarınızın Önemli ve Özel Günlerinde Sürprizler Yapın.

Bunun için çalışanların önemli ve özel günleri dijital bir takvime kaydedilerek hatırlatıcıyla önemli olan günlerde çalışanlara küçük kutlamalar veya daha sade bir kutlama mesajı hazırlanabilir.

Çalışan Motivasyonu Nasıl Artırılır?

5. Grup Çalışmalarına Teşvik Edin.

Grup halinde yapılan işlerde daha fazla ve farklı fikirler ortaya çıkacağından grup halinde çalışmaların yapılmasına özen gösterilmelidir. Bu sayede daha etkin paylaşımlar da gerçekleşir.

6. İş Dışında Aktiviteler Planlayın.

İş ortamı dışında yapılacak personel motivasyon etkinlikleri ile çalışanların birbirleriyle daha iyi ilişkiler kurmaları sağlanır. Bu da çalışma ortamına ve verime olumlu etki eder. Bu aktivitelere çalışanlarla birlikte işveren, patron veya müdürlerin katılması çalışanları daha çok motive eder.

7. Çalışanların Özel Hayatlarına Saygı Gösterin.

Çalışanların hayatlarının sadece iş ortamından oluşmadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Aileleri ve sevdikleri ile yeterli vakit geçiren çalışanlar işlerinde de daha etkin olurlar. Aileleri ile vakit geçirebilmeleri için planlanabilecek tatil, sinema, yemek gibi etkinlikler de çalışanların motivasyonunu arttıracaktır.