Hayatımızda hepimizin kullandığı ürünleri üreten firmların bir tek isimlerini biliyoruz. İsimlerinin ne anlama geldiği hakkında pek bir fikrimiz yoktur.
İşte dev firmaların isimlerinin hikayeleri

Büyük Markaların İsimlerinin Hikayeleri

APPLE

Apple yönetimi firma adını oluşturmadan önce Matrix Electronics ve Apple Computer isimleri arasından Apple ismini seçmişlerdir. Steve Jobs bu Apple isminin karar aşamasını şu sözler ile ifade etimiştir, “Birincisi elmayı çok seviyorum. İkincisi ise Apple telefon rehberinde Atari’den önce geliyor” Computer isminin 2007 senesinde kullanılmamasına karar verilerek firmanın ismi Apple olmuştur.

Büyük Markaların İsimlerinin Hikayeleri

SAMSUNG

Samsung, Kore dlinde 3 yıldız anlamına gelen bir kelimedir. Samsung firması Samsung adını alırken, yıldızların büyük, güçlü ve sayısız olmalarını sembolize olarak kullanmıştır. Teknoloji sektörünün devlerinden olan Samsung’un ilk ürettiği ürünleri sebze, noodle, kurutulmuş balıktır. Sonraları roket, finans ve sigorta sektörlerine girmiştir.

HTC

1997 senesinde kurulan HTC şirketinin kurucularının isimleri H.T Cho ve Cher Wang’dır. Kurucular şirketlerinin ismini, adlarının baş harflerinden oluşmasına karar vererek HTC adını vermişlerdir. Günümüzde ise bizler HTC isminin açılımını “ High-Tech Computer” olarak bilmekteyiz.

GOOGLE

Google isminin hikayesi,  şirketinin kurucuları Sergey Brin ve Larry Page’in hedeflerinden kaynaklanmaktadır. Google, 1’in yanına 100 tane sıfırın yazılması ile oluşan Googol sayısının yanlış söylenmiş halidir. Şirket ise Google alan adını Eylül 1997’de alarak, bir sene sonrada şirketi kurmuşlardır. Google isminden önce düşünülen isim ise BackRub’tur.

Büyük Markaların İsimlerinin Hikayeleri

MICROSOFT

Microsoft şirketi 1975 senesinde kurulmuştur. Şirket adı ise mikroişlemci ve yazılımın (microprocessor, software) birleşmesinden almaktadır.

NOKIA

Nokia şirketi ilk olarak 1865 senesinde Finlandiya’nın Tammerkoski kentinde kağıt hamuru fabrikası ile iş hayatına başlamıştır. 1968 yılında ise Nokia kentine çok yakın olan Nokianvirta nehrinin kenarına fabrikayı taşımışlardır. 1967 senesin de ise Nokia şirketi resmi olarak açılarak kablo, lastik, elektronik ve elektrik üretiminde faaliyet göstermeye başlar. Günümüzde akıllı telefon piyasasında olmayan Nokia Microsoft’a satılmış ve üç işletme Nokia Networks, HERE ve Nokia Teknolojileri olarak devam eder.

YAHOO

Yahoo alan adını 1995 senesinde almadan önce, Jerry Yang ve David Filo, şirketi kurduğunda ilk adı, Jerry ve David’in Guide to the World Wide web siteydi. Yahoo’nun kelime anlamı cahil, kaba, maganda gibi anlamlara gelse de, Yet Another Hierarchial Officious Oracle kelimelerin bir araya gelmesi ile oluşmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin