Girişimciler iş hayatına atıldıktan sonra karşılarında pek çok sorun bulabilir. Özellikle pazarlama harcamalarının yüksek miktarlara ulaşması bütçe miktarı düşük olan girişimciler için büyük bir sorun oluşturmakta. Fakat gelişen pazarlama teknikleri daha düşük maliyetle pazarlama yapılmasının önünü açtı. Bu tekniklerden en bilineni ise 80’li yıllarda ortaya çıkan gerilla pazarlama.

Bütçesi Düşük Olan Girişimciler İçin Muhteşem Örnekleriyle Gerilla Pazarlama

Gerilla Pazarlama Nedir?

Ortaya çıktığı dönemde büyük etki yaratan gerilla pazarlama günümüzde sık kullanılan pazarlama tekniklerinin başında geliyor. Gerilla pazarlama ve gerilla reklam nedir sorusuna reklam panoları dışında da yapılabilen, alışkanlık olarak yapılan pazarlama reklamlarından farklı şekillerde var olan pazarlama kampanyasına verilen isimdir. Geçmişte bütçesi olmayan girişimciler tarafından tercih edilen bu yöntem özellikleri ve akılda kalıcı reklam şekilleri sayesinde dünyaca tanınan pek çok firma tarafından uygulanan bir yöntem haline geldi.

Bütçesi Düşük Olan Girişimciler İçin Muhteşem Örnekleriyle Gerilla Pazarlama

Mantıklı Bir Seçenek Mi?

Her pazarlama seçeneği gibi gerilla pazarlamanın avantajları doğru bir şekilde değerlendirilmelidir. Gerilla pazarlama mantığı gereği yüksek bir bütçe olmadan akılda kalıcı ve farklılık yaratan reklamlardır. Reklam panolarındaki klasik reklamların aksine gerilla pazarlama her yerde olabilir. Koyu bir yüzeye çekilmiş beyaz bir şerit ve reklam metni bile gerilla pazarlama taktiği olarak kullanılabilir.

Gerilla Pazarlamayı Farklı Kılan Özellikler

Gerilla pazarlama normal pazarlama tekniklerinden çok farklı bir yapıya sahiptir. Klasik ve sıradan olan pazarlama teknikleri varken gerilla pazarlama ise akılda kalıcı ve sıradışı reklam yöntemleri uygular. Klasik pazarlamanın ürünü müşteriye kabul ettirme mantığı bulunurken gerilla pazarlama müşteriye bir değer yaratma amacıyla yapılır. Klasik pazarlama yöntemleri her yerde bulunurken gerilla pazarlama yöntemi belirli bir yerde ve farklılığıyla öne çıkan bir reklam türüdür.

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Toplu taşıma yolculuğu sırasında tutunulan demir ve plastiklerde değişiklik yaparak halter kaldırıyormuş hissi veren reklam gerilla pazarlamasının en bilindik örneklerinden birisidir. Bu reklam sayesinde kişiler halter kaldırıyormuş hissi yaşarken reklamı veren firmanın adı akıllara kazınmakta. Yaya geçidini beyaza boyayarak yapılan temizlik markası reklamı, şekerlemenin çubuğuna yerleştirilen diş macunu markası reklamı gibi reklamlar gerilla pazarlama örnekleri arasında en akılda kalanlar arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin