Dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri kendine yedinci emirlik için Mars gezegenini gözüne kestirmiş gözükmekte. Dünyanın her ülkesinde görmeye alışmış olduğumuz Arap prensleri Mars’ta yaşam için bütçenin ağzını açtılar.

Hedef 2117

İlk olarak 2017 yılında 100 yıllık Mars planını açıklayan emirlik yetkilileri 2117 yılında kızıl gezegende ilk insan kolonisini kuracaklarını belirtmişlerdi. Bu amaçla hem simülasyon çalışmaları hemde prototip amaçlı bir şehir inşaatına başladılar. Kum yapısı Mars’a çok yakın olan Al Khawaneej bölgesinde Danimarkalı Big Architecture firmasının tasarladığı Mars Science City projesine start verdiler.

Mars Science City

Yaklaşık 177000 m2 alana inşası planlanan bilim şehrinde yapıların çoğu laboratuvar işlevi görecek. Yiyecek, enerji ve su üretimi/depolanmasının yanı sıra Marsta bolca bulunan karbondioksidin oksijene dönüştürülmesi konusunda çalışmalar yapılacak olan binalar dışında eğitim merkezi ve müze inşaatı da planlanmakta.

Nedir Bu Mars Sevdası

2020 yılında Rusya’nın Soyuz Uzay İstasyonu’na göndermek için BAE kendi astronotlarını kampa almaya başladı. İlk hedef olarak uzay teknolojilerini ve gereksinimlerini öğrenmek olan bu proje sonrası ikinci hedef Marsa canlı göndermek. Mars gezegeni mineral ve maden kaynağı olarak görülmekte ve tüm zenginlerin iştahını kabartmakta. İlk koloniyi kuran ve madenciliğe başlayan ülke en büyük payı kapacak gibi gözükmekte. Hatta Amerika’da bazı firmalar gök taşları üzerinden madencilik konusunda araştırmalara başlamış durumda.

Bunlara ek olarak BAE Uzay Ajansı Temmuz ayında Elon Musk’ın firması Space X vasıtasıyla uzaya palmiye tohum yetiştirme kiti gönderdi. Bu kit ile emirliklerin en önemli bitkisi olan palmiyenin uzay koşullarında gelişimini öğrenmek amacındalar.

Peki Marsta Koloni Maliyeti Nedir

Uzay sevdalısı Elon Musk’a göre Mars gezegeninde koloni kurma maliyeti ihtiyaçlara göre $100 milyar USD ile $10 trilyon USD arasında değişecek. Musk’ın en büyük maliyet derdi ise her biri en az $100000 USD yi bulacak olan kargo maliyeti. İşte burada devreye kendi uzay firması SpaceX ön plana çıkıyor. Hedef ucuz uçuş. Bu konuda yarışa Amazon.com kurucusu ve sahibi Jeff Bezos’da Blue Origin firmasıyla katıldı. İlerleyen günlerde belki de bu iki dahi isim güçlerini birleştirip Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte  ilk dünya dışı koloniyi kızıl gezegende kurarlar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin