Rekabet kavramı iş dünyasının vazgeçilmez kavramlarından biri. Bu rekabet kavramı sayesinden birçok kaliteli marka çıktığını söyleyebiliriz. Bu markalardan bazılar:

Birbiriyle Rekabet Halinde Olan Markalar

1) Pepsi ve Coca Cola

Uzun yıllardır süren bir rekabet örneği ise Coca- Cola ve Pepsi firmaları arasında süregelmektedir. Yapılan araştırmalar ve tadım testleri sonucunda aralarında bariz bir tat farkı olduğu bilinmekte. Coca-Cola vanilya ile kuru üzüm tadına sahipken, Pepsi markası daha tatlı ve turunçgil ağırlıklı bir tada sahip olduğu yapılan deneyler ile kanıtlanmış durumda. Bu yüzden yapılan tadım testlerinde Pepsi genellikle tadındaki o tatlılıktan dolayı üstünlük gösteriyor denilebilir. İçerik bakımından ise birbirlerine oldukça benzer iki marka . Pepsinin kutusunda bulunan maddeler ile Coca-Cola’nın kutusundaki katkı maddeleri oldukça benzer. Bu konu da ise dikkatimizi çeken bir nokta var: Pepsi tam formülü yayınlamaktan çekinmezken Coca-Cola hala sırrını saklamakta.

Birbiriyle Rekabet Halinde Olan Markalar

2) Lipton vs. Nestea

Pepsi va Coca-Cola markaları gibi fazla göz önünde olmayan markarlardan dolayı olduğunu düşünerek bu iki markanın uzun yıllardır rekabet halinde olduğunu fakat çok da fazla dikkat çekmediğini söylebiliriz. Aynı Pepsi ve Coca-Cola markalarında olduğu gibi iki markanın içerik bakımından neredeyse birbirinin aynısı, Pepsi va Coca-Cola markalarından farklı olarak tatlarında da büyük benzerlik mevcut. Bununla birlikte iki içeceğin etiketinde yer alan “içindekiler” kısmına bakıldığında ise Lipton’un doğala-özdeş tatlandırıcılar kullandığı, Nestea’nin ise doğal tatlandırıcıları tercih ettiği görülüyor.

3) Lay’s vs. Pringles

Hem Pringles’ın hem de Lay’s birçok ürün çeşitliliği bulunsa da Lay’s Classic ve Pringles Original bu iki markanın en çok tercih edilen ürün çeşitelerindendir ve bu patates cips markaları arasında uzun süreli bir rekabet bulunuyor diyebiliriz. . İkisinin de tatları aynı olsa da iki markanın sevdalıları da kolay kolay bir diğer markayı gidip satın almamakta. Tatları neredeyse aynı olmasına rağmen, aslında içerik olarak birbirlerinden farklılar. Lay’s, gerçek patates kızartması dilimlerinden oluşurken Pringles’ın sadece %42’si patates ve üretiminde mayalı hamur kullanılıyor.

Bazı rakip firmalar da şu şekilde;

  • Nike-Adidas
  • Burger King- Mcdonalds