Bill Gates'in "Temiz Nükleer Enerji" Hayali

Bill Gates dünyanın en çok tanınan isimlerinden birisi. Kurduğu şirket, Steve Jobs’un Apple’ı kadar kar etmemiş olabilir, kendisi Steve Jobs kadar başarılı dahi sayılmayabilir belki. Ancak Bill Gates’i Steve Jobs’tan (ve diğer birçok yöneticiden) ayıran ciddi bir fark var; Bill Gates, salt kara değil, katma değer üretmeye de odaklanan birisi.

Microsoft’un kurucusunun tek amacı, milyar dolarlarının yanına yenilerini eklemek değil; o dünyayı değiştirme arzusunda olanlardan birisi. Aksi olsaydı, Afrika’da yürüttüğü aşı kampanyasının ya da su sorunu çeken fakir ülkeler için tasarladığı “dışkıdan içme suyu üreten makinenin” pek bir mantıklı açıklaması olmazdı. Bu idealist yönüyle biraz da Orta Çağ mucitlerine benziyor kendisi.

21. yüzyılın bu mucidinin şimdi de yeni bir hayali var; yenilenebilir nükleer enerji üretmek. Dünyada paranız varsa hayalleriniz gerçeğe döner, muhtemelen Bill Gates’in bu hayali de (diğer birçoğunda olduğu gibi) kısa süre sonra bir gerçek olarak karşımıza çıkacak. Temiz nükleer enerji üretmek için kurduğu TerraPower isimli şirket çoktan faaliyetlerine başladı,  dünyanın en iyi mühendislerini, bilim insanlarını işe aldı. Bill Gates için her şey yolunda gidiyor, belki de kendisi için engel teşkil edebilecek tek kişi; servetinin büyük bir kısmını güneş ve rüzgar enerjisine yatıran Elon Musk. Zira Elon Musk, dünyayı değiştirme idealizmi konusunda Bill Gates’e rakip olabilecek tek kişi. Kurduğu yenilenebilir enerji imparatorluğunun, nükleer enerji yüzünden yıkılmasını istemez. Bir Yahudi ve bir Kanadalı arasındaki olası rekabeti bir kenara bırakarak Bill Gates’in enerji çalışmalarına odaklanalım.

Hareketli Dalga Reaktörü

Geleneksel nükleer reaktörler, yakıt içerisindeki potansiyelin sadece yüzde 1’ini enerjiye çevirebilirler, geri kalan yüzde 99’luk kısım atık haline dönüşür. Hareketli dalga reaktörü (HDR), TerraPower’in patent sahibi olduğu yeni bir nükleer reaktör. Yakıtı ise, diğer nükleer tesisler tarafından atılan uranyumun yüzde 99’luk kısmı. HDR, bu yakıtı herhangi bir yeni atık üretmeden enerjiye çevirebiliyor.

Bill Gates'in "Temiz Nükleer Enerji" Hayali

1150 MW gücündeki yakıt hücrelerinin prototipi 650 MW olacak. TerraPower’in internet sitesinde, HDR’nin geleneksel hafif su reaktörlerine göre avantajları şu şekilde verilmiş;

  • 50 kat daha fazla yakıt verimliliği.
  • Uzun süreli atık yönetimine gerek yok. Herhangi bir yeni atık ortaya çıkmayacak. Dolayısıyla çok daha sürdürülebilir bir teknoloji.
  • Operasyonel maliyet,  geleneksel reaktörlerden daha ucuz olacak. Enerji fiyatları düşecek, enerjiye ulaşılabilirlik kolaylaşacak.

2020’li yılların ortasına gelindiğinde, pilot tesisin enerji üretimine başlaması ön görülüyor. Pilot tesiste başarılı olunursa kısa süre içerisinde, 2030 yılına gelmeden, yenilenebilir enerji insanlığın hizmetine girebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin