Bill Gates, teknoloji ile bu kadar iç içeyken onun bir eğlence anlayışından ziyade çocukların kendilerini geliştirmeleri için yeterli imkanı sağlamasının bir yolu olarak görmektedir.

Bill Gates Ve Steve Jobs'un Çocuklarını Teknolojiden Uzak Tutma Çabası

Günümüzde artik psikologlar da akıllı telefonların, bilgisayarların ve tabletlerin gençler ve çocuklar için, onların beyin gelişimlerini engelleyecek, yararlarından çok  zararlarının görüldüğü kanallardır uyarısını yapmaktadır.Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, ortaokula giden ve hemen hemen her gün Youtube, Facebook gibi sosyal medya kanallarını kullanan çocukların depresyon, anksiyete, asosyallik gibi rahatsızlıklara girme riski diğer çocuklara göre artmaktadır. Ayrıca bu gençler arasında intihar vakalarının da arttığı, bilinen bir gerçek. Akıllı telefon kullanmanın verdiği tehlikeli etkiler günümüzde kendini bu kadar gösterirken yaklaşık bir on yıl sonra çok daha vahim sonuçlar doğurabilecektir.

Bill Gates Ve Steve Jobs'un Çocuklarını Teknolojiden Uzak Tutma Çabası

Teknoloji alanındaki iki büyük girişimci olan Bill Gates ve Steve Jobs Microsoft ve Apple gibi markalar, kendi geliştirdikleri ürünler olmasına rağmen kendi çocuklarını bunlardan mümkün olabildiğince uzak tutmak istediler. Bunun en büyük nedeninin ne olduğuna  bakacak olursak bağımlılık cevabını verebiliriz. Bu iki etkili ismin bildiği ancak günümüz anne babalarının umursamadığı bu durum oldukça önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bill Gates ve Steve Jobs, teknolojinin bağımlılık yapma potansiyelinin farkındalar.

 

Çocuklarının Teknoloji Kullanımını Kısıtliyorlar 

Microsoft firmasının eski CEO’su Bill Gates bir röportajında, zamanında kızının bir bilgisayar oyununa bağlanıp nasıl sağlıksız davranışlar geliştirdiğini anlatmıştır. Araştırmalara bakıldığında günümüzde telefon kullanma yaşı gözle görülür şekilde düşmüş durumda. Bill Gates, çocuklarının sürekli bilgisayarlara bakarak vakit öldürmesinin zararlarını bildiği için çocuklarına belli bir yaşa gelene kadar cep telefonu bile almadığını anlatıyor.

Bir diğer yandan, Apple markasının CEO’su, 2012 yılında vefat eden Steve Jobs, vefat etmeden önce verdiği röportajda, çocuklarına kendi tasarımı olan iPad’i kullanırken sınır getirdiğini anlatmıştır. Bu durum sadece iPad için değil teknolojik aletler için de aynıdır.

Dünyanın teknolojik gelişmelerine yön veren girişimciler, akıllı telefonların, bilgisayarların ve tabletlerin bağımlılık yaptığını herkesten çok keşfetmiş durumdalar. Hatta birçok ebeveynden çok daha fazla. Bu nedenle günümüzdeki eğitim kurumlarında da bu aletlerin kullanımına sınır getirilmelidir. Unutulmamalıdır ki, Bill Gates ve Steve Jobs’un çocukları çok daha az teknolojik alet kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin