Kitapları sadece okumak olsun diye okumayın! Okurken belirli stratejileri gözetirseniz siz de milyoner olabilirsiniz. Günümüzün birçok milyarder isminin ortak bir noktası var: Okumak. Bu isimler girişimcilik yaşantıları müddetçe sürekli kitap okuduklarını dile getiriyorlar.

Dünyanın sayılı milyarderlerinden olan Warren Buffet’e göre başarının sırrı, her gün beş yüz sayfa kitap okumaktan geçiyor. “Bilgi böyle işler” diyen Buffet, kitap okumayı tıpkı bir bileşik faize benzetiyor, üst üste yığılarak çoğalan.

Bilgileri Bir Milyarder Gibi İşleyebilmenin 4 Yolu

Bill Gates de Buffet’den farklı düşünmüyor. Gates her hafta en az bir kitap bitirdiğini her fırsatta dile getiriyor. Elon Musk roket yapmayı nasıl öğrendi sanıyorsunuz? Tabii ki kitap okuyarak!

Herkes fit bir görünüm, kaslı bir vücut için spor salonlarına yazılırlar. Peki beyin kasları için neler yapmalılar? İşte bu yazımızda size vereceğimiz dört ipucuyla bilgiyi nasıl işleyeceğinizi öğrenebilir ve milyarderler nasıl milyarder oldular sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Kitap tercihlerinde seçici olun

Milyarderler kitap tercihlerinde son derece titiz davranırlar. Bu nedenle bilgiyi işleme şekilleri diğer insanlara göre çok farklı. Milyarderlerin kütüphanelerinde dedikodu dergileri ya da hafif meşrep kitaplar bulamazsınız.

Dünyanın en hızlı, en çok kitap okuyan insanı olabilirsiniz; ama okuduklarınız işe yarar, kaliteli şeyler olmadığı müddetçe bu hızın size, ne yazık ki, hiçbir getirisi yok. Onun için kaliteli yazarların kaliteli kitaplarını okumaya özen gösterin.

Bilgileri Bir Milyarder Gibi İşleyebilmenin 4 Yolu

Zamanınızı şu üçüne harcayın

Kimleri okuyacağınızı tayin ettikten sonra, gün içerisindeki vaktinizi üç farklı okuma türü için ayarlayın.

Gündüzleri en az elli yıllık bir klasik okuyun. Klasik kitaplar, sizi popüler kültürün sığ üslubundan bir an olsun sıyrılmanızı sağlayacak ve düşünmeye sevk edecektir.

Gün içinde bulunduğunuz sektör ile alakalı yararlı kitaplar okuyun. Böylelikle pazarlama alanındaki beceriniz gelişecektir.

Geceleriyse güzel bir biyografi okuyun. Milyonerlerin hayat hikayeleri size ilham verecektir.

Gününüzü üçe bölün

Eğer hayatınızda gerçekten bir farklılık yaratmak istiyorsanız gününüzü şu üç parçaya bölmeniz gerekmektedir:

İlk olarak ham veriyi zihne depolamalısınız ki vakti geldiğinde kullanabilesiniz. İkincisi, okuduklarınızı hayatınıza, işinize ve servetinize nasıl aktaracağınızı düşünmelisiniz. Kitapların içine birtakım notlar almanın faydası olacaktır. Son olarak da çıkarımlarınızı hayatınızda uygulamalısınız.

Bu iş için zaman ve para harcamaktan çekinmeyin

Varlıklı insanların bilgiyi işlemeleri konusunda son bir gizli ipuçları daha var. O da bu iş için zaman ve para harcamaktan çekinmemeleri.

Her gün saatlerce kitap okuyacaksınız diye bir kaide yok, ancak günde en az bir saatinizi kitap okumaya ayıramıyorsanız kendinizi geliştirmek için hiçbir şey yapmıyorsunuz demektir.

Ayrıca kitaba para verirken asla ikinci defa düşünmeyin. Çünkü milyarderler düşünmüyorlar, o yüzden şu an oldukları yerdeler. Nasıl milyarder olunur sorusunun en basit cevabı bilginin işlenmesinden geçiyor. Unutmayın ki ne kadar çok okur ve öğrenirseniz, o kadar çok başarılı olur ve para kazanırsınız. Bu altın değerindeki ipuçlarını hayatınızda uygularsanız, siz de bilgiyi milyarderler gibi işlemeye başlayabilirsiniz.