Yeni bir iş kurmak isteyen ve yeni sektörlerde kendini denemek isteyen girişimciler, yeni bir iş fikri ortaya atıldığında öncelikle bayilik alma fikrini değerlendirmek istemektedir. Avantajları ve dezavantajları olan bayilik alma konusu, kişiyi başarıya taşıyacak adımlardan biri olabilmektedir. Siz de güvenilir bir firmadan bayilik almak istiyorsanız ve bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız, bayilik nasıl alınır, gerekli olan şartlar nelerdir ve benzeri bütün detayları sizin için paylaşıyoruz.

Bayilik Nasıl Alınır?

Detaylı Bir Araştırma Yapın

Bayilik almadan önce, bayiliğini almak istediğiniz firma hakkında detaylıca bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Bayilik almak her ne kadar karlı bir iş olsa da riskli firmalar ile girmiş olduğunuz bu iş ortaklığı, ileriki dönemlerde zor durumda kalmanıza neden olabilir. Bundan dolayı internet üzerinden ya da araştırma yapabileceğiniz bütün kanallardan detaylı bir araştırma yapın.

Bayilik Başvurusu İle İşe Başlayın

Bayilik almak için atılması gereken ilk adım, tabi ki de bayilik alınmak istenen firma ile bağlantıya geçmektir. Bu bağlantıyı kurduktan sonra firma tarafından bir anket ya da bayilik başvuru formu doldurmanız istenecektir. Bu formun yanı sıra birikimlerinizi, varsa eşinizin birikimlerini ve daha birçok ayrıntıyı kapsayan bir ön görüşme yapmak firmaların başvurduğu yollar arasındadır. Bayi açmak için yeterli donanıma ve birikime sahip olup olmadığınızı ölçmeye çalışan ana firma, özgeçmişiniz ve bu işle ilgili beklentileriniz, hayalleriniz ile alakalı birçok soru da soracaktır. Bu sorular sayesinde ana firma bayilik isteyen kişilerin bu işi düzgün bir şekilde yapıp yapamayacağına karar vermektedir.

Mülakat Aşaması

Başvuru formu ya da doldurmuş olduğunuz anket sonucunda başarılı bir şekilde bu aşamayı geçmişseniz artık mülakat yani iş görüşmesi olarak tabir edebileceğimiz aşamaya gelmişsiniz demektir. Bu aşamada ana firma bu işi yapabilirlik dereceni ve kararlılığınızı ölçmeye devam edecektir.

Bayilik Sözleşmesi Aşaması

Yapılan değerlendirmeler ve görüşmeler neticesinde bayilik almaya hak kazanmışsanız eğer, bu bayilik şartlarını ve iki tarafın da çıkarlarını gözeten bir bayilik sözleşmesi yapılmalıdır. Bu aşamada yasal danışmanlık almanız ve haklarınızı iyice kavramanız için bir profesyonele danışmanız iyi olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin