Üretim ve tüketim temel tabanlı çalışan bir sürü firma, gerek gelirlerini artırmak gerek satış kotalarını fazlalaştırmak gerekse de daha fazla müşteriye ulaşmak adına bayilik imkânı veriyor. Ürettikleri ürünlerin pazarlama ayağını oluşturan bayiler vasıtası ile hem kendilerinin hem de seçtikleri bayilerin kazanmalarını sağlıyor. Bayilik konusunda firmaların birçok şartı bulunuyor. Özel şartların yanında genel şartlar da ihtiva ediyor. Bayi olmak isteyen bir yatırımcının yapması gereken ilk şey karar vermekten geçiyor.

Bayi Olmanın İlk Adımı Nedir?

Bayi olmanın ilk adımı karar vermektir. Ne iş ile iştigal edileceğine karar vermektir. İş seçiminden sonra da işin genel ve özel şartlarını tetkik etmek gerekir. Bayilik için bazı firmalar mekânda bazı tasarruflarda bulunmayı şart koşuyor. Gerek mekânın iç ve dış tasarım gerekse de iç ve dış mimarisine büyük önem veriyor. Ayrıca işletme üstünde hangi hizmet başlıkları uygulanacak açıkça belirtiliyor. Tanımlanan hizmete dair belirli tanımlamalar ve sınırlandırmalar da getiriliyor. Gerek eğitim gerek iş izleği gerek aletler gerek destek donanım gerek makinelerin park edilmesi gerekse de profesyonel olan uygulama ürünlerine dair bir kurulum şartnamesi suna biliyor.

Ayrıca da perakende olarak satışı yapılacak ürünler ve bunların tanıtımına dair reklamlar ile hem servis programı hem de kurumsal kimlik içeren tek biçimli bir kavram kurulum paketini de veriyor. Satış ve ürünler ile alakalı hem bayi hem de çalıştıracağı elemanların eğitimi de şartlar arasında yer alıyor. Birkaç hafta süren bu eğitimler ile genel sistemin işleyişi hakkında yeni bayi ve çalışanları bilgilendiriliyor.

Bayiler Arası Mesafe Sorunu

Birçok firma bayi açmaya izin verir iken ön şart olarak belirli bir mesafe aralığında başka bir bayinin olmamasını şart koşuyor. Bulunan mekâna uzaklığı temel alınan bu yaklaşım hemen her firmanın ön koşulu arasında bulunuyor. İş yerinin yerleşim yerine uzaklığı da önemli bir unsur olarak duruyor. Ne kadar kapalı alana sahip olacağı ve ne kadar bir dış mekânın olması gerektiği de ayrıca belirtiliyor. Yerel yönetimler ile alakalı hiçbir sorun çıkmaması genel firmaların şartları arasında bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin