İş dünyasında her gün yeni bir marka pazarda yerini almakta. Yeni iş hayatına atılmak isteyenler belirli bir markanın imajını kullanarak ticaret yapmak ve gelir elde etmek için bayilik alırken, iş hayatına yeni girmek isteyen girişimciler ise yeni bir iş kurma fikrini düşünüyorlar. Peki bayi almak isteyenler nelere dikkat etmelidir?

Bayi Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

1) Firmaya Dikkat!

Bayilik açmaya karar verdiniz ama hangi firmanın bayisini açmak istediğinizi bilmiyorsunuz. Burada seçmek için oldukça geniş bir skala olsa da seçim kısmı oldukça önemli. Hatta tabir-i caiz ise ince eleyip sık dokumak zorundasınız. Çünkü bazı firmalar zarar ettikleri halde girişimcilere bayi veriyorlar. Bu aslında kötü bir şey gibi gözükmese de olayın aslı öyle değil. Çünkü firmalar sırf kar elde etmek, cirolarını arttırmak, pazar paylarını arttırmak amacıyla bayilik veriyor. Eğer girişimcinin sermayesi varsa ilk başlarda pazardan dolayı zorlansalar bile sonra toparlıyorlar ancak işe sıfırdan başlayan iş hayatına ilk defa atılan girişimciler iş yerlerini kapatmak durumunda kalıyorlar.

Bayi Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

2) Firmaların Sözleşmelerine Bakmayı Unutmayın

Firmaya karar verdikten sonra firmaların size sağladıkları imkânlar hususuna dikkat etmelisiniz. Hatta aynı sektörde bulunan firmaların sağladığı faydalar ile karşılaştırma yapmalısınız. Karşınızdaki firma ne kadar güvenilir bir imaj sergiliyor olsa da bayilik sözleşmesinde sağlayacağı imkanlardan bahsedip bahsetmediğini iyice incelemelisiniz. Firmaların bayilik sözleşmelerini ise dikkatli incelemelisiniz. Ayrıca ücretlendirme koşullarına önem vermeyi unutmamalısınız. İş yerini açarken ki bayiliğin yeri, dekorasyonu ve konumu ücretlendirmeye dahil mi diye mutlaka araştırma yapmalısınız. Çünkü bazı bayilik veren firmalar sadece firma adı üzerinden ücretlendirme uygulamaktadır. Bu firmalar arasında değişiklik gösterebileceği için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bayiliği açtıktan sonra ek ücret ve fatura gibi sorun çıkabilmektedir.

3) Rakip Firmalara Dikkat Etmelisiniz

Karar verme aşamasına geçtiğinizde ise rakip firmaları ve bayinizi açmak istediğiniz bölge de bulunan rakip firmaları iyice incelemeniz gerekmektedir. Bu incelemeler rakip firmanın piyasadaki konumu, tercih edilebilirlikleri, müşteri kitlesi, rekabet oranlarını incelemeniz gerekmektedir. Bu incelemeler bayiliği açtığınızdaki risk faktörlerini tahmin etmenizde yararlı olacaktır.