Küçük bir hedef koyarak başlayan girişimlerin büyümesi ve başarı hikayeleri sıklıkla anlatılır. Fakat bir de büyük umutlarla kurulan ve başarısız olarak sonu gelen girişimler bulunur. Batan girişimler olarak bilinen bu girişimler çoğu kişi tarafından dikkate alınmasa da başarısızlık nedenlerinin çoğu girişimcilere ders olacak niteliktedir. Batan girişimlerden öğrenilecekler sayesinde girişimciler hataların neler olduğunu öğrenebilir ve bu hataları tekrar etmeyebilir. Batan girişimlerin en bilinenlerinden çıkarılacak pek çok ders bulunuyor.

Batan Girişimlerden Çıkarabileceğiniz 5 Ders

1- Kriz Yönetim Süreci

Kriz olarak belirlenen süreçleri iyi yönetmek girişimlerin devamlılığı için oldukça önemlidir. Herhangi bir nedenle ortaya çıkabilen krizler doğru yönetildiğinde başarıya katkı sağlar fakat tersi durumlarda şirketin sonunu getirebilir. 2000’li yılların başında ortaya çıkan Pay By Touch(Dokunarak Öde) şirketinin ürünü sayesinde müşteriler ödeme yapmak için sadece parmak izi kullanarak işlem yapabileceklerdi. Bu fikirle büyük kazançlar sağlayan firma bazı iddialar sonucunda sıkıntılı günler geçirmeye başladı. Ayrıca kredi kartlarının sunduğu fırsatlar nedeniyle sıkıntı yaşayan firma bu krizleri yönetemedi ve iflas etti.

2- Kullanım Kolaylığına Sahip Olmak

Mobil girişimlerin kullanıcılarına kolaylık sağlaması tanınması ve marka değerini yükseltmesi için gereklidir. Kullanışlı olmayan sistemler ise bir süre sonra ortadan kaybolur. Gowalla ismi verilen ve yer bildirimi yapılmasını sağlayan uygulama zor kullanımı ve rakibi Foursquare’in kolaylık sağlaması nedeniyle piyasa değerini kaybetti ve düşük bir para karşılığı satıldı.

Batan Girişimlerden Çıkarabileceğiniz 5 Ders

3- Sermaye Değerlendirme

Batan girişimlerden çıkarılacak dersler arasında eldeki sermayenin doğru kullanılması geliyor. Ortaya çıktığı zamanlarda fark yaratan bir girişim olan Lily Robotics firması drone üretimi haberiyle sektörde heyecan yarattı. Fakat üretim süreci sonrası sermaye ile ilgili yaşanan sıkıntılar nedeniyle firma ilk ürününü ürettiken sonra iflas ettiğini açıkladı.

4- Araştırma Geliştirmenin Önemi

Maddi sorunlar yaşandığı takdirde küçülme politikası izlenirken doğru yerden kısıtlama yapmak gerekir. Sıkıntılı maddi süreçler geçiren Angel Sensor isimli firma küçülme politikası izlerken AR-GE departmanında küçülme kararı aldı. Bu karar sorunu çözmek yerine sorunu daha da büyüterek firmanın sonunu getirdi.

5- Kullanıcı Ne İster Sorusuna Cevap Vermek

Batan girişimlerden alınacak derslerden birisi de kullanıcının isteklerine uygun sunum yapmaktır. App.Net isimli sosyal medya uygulaması yüz binlerce dolar sermaye toplayarak kurulan bir sosyal medya platformuydu. Yöneticiler ise sosyal medya platformuna üyeliğin paralı olmasına karar vermişlerdi. Neredeyse tamamı ücretsiz olan sosyal medya platformları varken para vererek üye olunacak bir sistemi tercih etmeyen kullanıcılar nedeniyle firma Mart 2017’de kapandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin