Girişimci Kaan Gülten, girişimlerde veya şirketlerde başarıyı arttırmak için, 5’e bölme kuralını anlattı. 5’e bölme kuralı, çalışmaları etkin hale getirirken, günlük yaşam akışını daha verimli hale getirmektedir.

5’e Bölme Kuralı 

5’e Bölme Kuralı, şirketteki verimliliği artırmak için şirkette yapılan rutin işlerin 5 parçaya ayrılmasıdır. Bu ayırım işlerin önem derecesine göre %’lik dilimler halindedir.

1-) 0-20 Arası: Bu yüzdelik dilimdeki işler, günlük rutin olan ve sıradan, bilgi veya deneyim gerektirmyen, yani düşüme ve üretim gerektirmeyen işlerden oluşur. Bu yüzdelik dilime giren işlere örnek olarak taşıma işleri, araba yıkama ve ütü verilebilir.

2-) 20-40 Arası: Fazla zaman almayan, kısa bir zaman ayırarak yürütülebilecek veya çözüm bulunabilecek işlerdir. Örnek olarak, firma içi organizasyonlar, toplantı takvimi hazırlama ve planlama verilebilir.

3-) 40-60 Arası: Bu dilimde düzenli kontrol etmeyi gerektiren işler yer alır. Örnek olarak, reklam ve pazarlama, muhasebe işlemleri ve marka çalışmaları verilebilir.

4-) 60-80 Arası: Sürekli geliştirilmesi ve aksaması sorun olabilecek, üretim ve geliştirme gerektiren işlerdir. Bu işlerin tanımı olarak, yüksek maaş alan çalışanların yaptığı işler yani yönetici işleri denebilir.

5-) 80-100 Arası: Şirketin veya girişimin temelini oluşturan, ana gelir kaynağını oluşturan işlerdir. Bu dilimdeki işler şirketin ana hizmeti ve bu hizmetin sağladığı performanslardır.

5’e Bölme Kuralı Uygulandıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Şirkette 5’e bölme kuralına uygun gruplandırma yaptıktan sonra, 80-100 dilim arasına giren işlerinizi aksatacak, vakit kaybettirecek ve asıl işlerin önüne geçen işlerden kurtulmanız gerekmektedir. Performansınızı etkileyecek işleri de önem derecesine göre  %’lik dilimler halinde bölmelisiniz.

1-) 0-20 Arası: Sizin tarafınızdan kesinlikle yapılmaması, kontrol edilmemesi ve sorumluluk alınmaması gereken işlerdir.

2-) 20-40 Arası: Sizin tarafınızdan yapılmaması, ancak sorun çıktığı zaman ilgilenebilecek işlerdir.

3-) 40-60 Arası: Düzenli takip gerektirdiği için, sorumluluk alınması gereken işlerdir.

4) 60-80 Arası: Devamlı üstünde çalışılması ve iyileştirilmesi gereken işlerdir.

5) 80-100 Arası: Başarıyı elde etmek için gerekli tüm bölümler için uğraşılması ve devamlı başarının arttılması için yapılacak işlerdir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin