Ancak başarı konulu en etkileyici filmler dendiğinde daha birçok birçok listeleme yapılabilir. Bu listeye girebilecek daha birçok film olmasına rağmen biz 10 filmle sıralayacak olursak:

Başarı Konulu En Etkileyici 10 Film

10. Şahane Hayat ( It’s a Wonderfull Life)

Büyük Buhran’ı hasarsız atlatan George Bailey , işlerini kötü etkilediği için Bailey’e tuzak kuran Potter’ın başarılı olmasıyla borçlanmış ve intiharın eşiğine gelmiştir. Bailey’e Cennetten gelen bir melek  hiç yaşamadığı takdirde yaşamın nasıl olacağını Bailey’e gösterir. Filmin yönetmeni Frank Capra oyuncular ise James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell’dir.

9. Akıl Oyunları( A Beautiful Mind) 

Oyun Teorisine ( Game Teori) getirdiği yeni bakış açısıyla ekonomi dalında Nobel Ödülü alan dahi matematikçi John Nash’in hayatının anlatıldığı filmde dahiliğine şizofreninin eşlik ettiği, bu nedenle bir süre akıl hastanesinde yatan John Nash’in başarı hikayesi anlatılmaktadır. Türkçeye Akıl Oyunları olarak çevrilen filmin yönetmeni Ron Howard başrol oyuncuları ise Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly, Cristopher Plummer.

Başarı Konulu En Etkileyici 10 Film

8. Sinderella Adam (Cinderella Man)

Ron Howard ve Russell Crowe birlikteliğindeki bir diğer başarı öyküsü oaln 2005 yapımı filmde , başarılı bir boksör iken Büyük Buhran yıllarında birçok Amerikalı gibi çok kötü durumlara düşen ancak yeniden şampiyon olmayı başarmış James Braddock’un hikayesi anlatılır.

7. Rocky ( Rocky)

Başarı hikayesi denince çoğumuzun aklına gelen film Rocky’dir. 1976 yapımı filmde amatör bir boksör olan Rocky Bilbao’nun ağırsıklet şampiyonluğuna giden başarı hikayesi anlatılmaktadır. Başollerini Silvester Stallone, Talia Shire, Burt Young, Carl Weathers’ın oynadığı filmin yönetmeni John G. Avildsen’dir.

6. Cesur Yürek ( Bravehearth) 

1995 yapımı, tüm zamanların en bilinen kült filmlerinden biri olan Cesur Yürek’te bölgesel İngiliz lordunun prima noctea hakkından dolayı gizlice evlendiği eşinin sonraki gün öldürülmesi üzerine İngiltere Kral Edward’a karşı bir isyan başlatan William Wallace’ın hikayesinde  Mel Gibson hem yönetmen hem de baş rol oyuncusu olarak karşımıza çıkar. Diğer başrol oyuncuları ise Sophie Marceau, Patrick McGoohan, Angus Macfadyen’dir.

5. Umudunu Kaybetme ( The Pursuit of Happiness)

Karısı tarafından terkedilmiş ve oğlunun velayetini almış bir satış elemanı ve yaşamını değiştiren bir mesleki kariyere başlama noktasında yaşanan mücadelenin anlatıldığı filmin yönetmeni Gabriele Muccino ve başrol oyuncuları : Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith, Brian Howe’dır.

4. Unutulmaz Titanlar (Remember The Titans)

1971’de yaşanmış gerçek olaylara dayanan filmde, beyazlardan oluşmuş bir güneyli lise yönetiminin yakınlardaki siyah öğrencilerden oluşan bir okulla bütünleşmesi ve futbol programının başına siyahi teknik direktörün baş antrenör olarak seçilmesiyle sadece futbol liginde değil ırkçılığa karşı verilen mücadeleyi de anlatır. 2000 yılı yapımı filmin yönetmeni Boaz Yakin, başrollerde ise Denzel Washington, Will Patton, Wood Harris vardır.

Başarı Konulu En Etkileyici 10 Film
3. Esaretin Bedeli ( The Shawshank Redemption )

Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olan filmde başarılı bir bankacı iken haksız bir şekilde kendisini aldatan karısı ve sevgilisini öldürmekten ömür boyu ceza almış olan ve en kötü şartlarda cezasını çeken sonrasında  azmiyle düşündüğünden daha fazlasını elde eden  Andy Dufresne ve arkadaşı Red ‘in duygusal hikayesi. 1994 yılı yapımının yönetmeni  Frank Darabont, oyuncuları ise Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton, William Sadler’dir.

2. Coco Chanel’den Önce ( Coco Before Chanel)

Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel olan fakir bir ailenin çocuğu iken yetimhaneye, oradan bar şarkıcılığına, kurduğu ilişkilerle şapka tasarımcılığına oradan da bir moda devi olmaya giden yoldaki Coco Chanel ‘in döneminin tüm yargılarından bağımsız olarak başarının, kendini gerçekleştirmenin hikayesi. 2009 yapımı olan filmin yönetmeni  Anne Fontaine, başrollerini ise  Audrey Tautou, Alessandro Nivola, Benoit Poelvoorde paylaşmıştır.

Başarı Konulu En Etkileyici 10 Film
1. Forrest Gump

Basit bir hayatı olan ,iyi niyetli, IQ’su 75 olan bir adam iken Vietnam’daki hizmetleri nedeniyle madalya kazanan, profesyonel bir masa tenisi oyuncusu ve  büyük bir karides şirketi sahibi olan sonrasında ülke çapında insanlara ilham veren bir adama dönüşen Forrest Gump’ın 20. yüzyılın sonlarındaki tarihi olaylar eşliğinde anlatılan olağanüstü başarı hikayesi. Winston Groom’un aynı adlı romanından uyarlanan 1994 yapımı filmin yönetmeni Robert Zemeckis ve başrollerde ise filmdeki performansı ile Oscar alan Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise, Sally Field vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin