Avrupa’nın mobil reklamlara en fazla tıklayan ülkesi TürkiyeRTB House’un Avrupa çapında yürüttüğü kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme kampanyalarından çıkardığı sonuçlara göre, Türkiye’deki tablet ve akıllı telefon kullanıcıları Avrupa’nın en fazla mobil gösterim reklamlarına tıklayan kitlesi olarak öne çıkıyor. Ek olarak web kullanıcıları, masaüstü cihazlarda karşılarına çıkan reklamlara kıyasla mobil reklamlara daha çok tıklıyor.

40 ülke içinde RTB House tarafınca meydana getirilen araştırmaya göre, mobil reklamlar üstünden elde edilmiş tıklama oranı (CTR) masaüstündeki dönüşlere kıyasla çok daha fazla. Avrupa’da masaüstü CTR averajı yüzde 0.73 iken akıllı telefon için yüzde 0.84, tablet için ise yüzde 0.87 oranında gerçekleşiyor.

Türkiye ise hem akıllı telefonda hem de tabletlerde averaj tıklama oranında Avrupa’nın oldukça üstünde. Türkiye’de masaüstü CTR averajı yüzde 1,01 olarak gerçekleşirken, akıllı telefonda yüzde 1.44 ve tablette ise yüzde 0.96 oldu.

Millenial’lar mobil reklamlara daha fazla tıklıyor

Türkiye’deki Z ve Y kuşaklarının toplam nüfusa oranla yoğunluğu sebebiyle akıllı telefon ve tablet kullanımında ülkemizin Avrupa’dan daha süratli penetrasyona sahip olduğum ifade eden RTB House Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ, “Tüm dünyada ve ülkemizde genç nesiller, web üstünden araştırmalarını yaparak satın alma işlemlerini fizyolojik mağazalarda sonlandırma eğilimindeler. Bununla beraber mağaza içinde anlık olarak fiyat karşılaştırması yapılması şeklinde webin getirmiş olduğu avantajlar alışverişler esnasında ilgi çekiyor. Bu sebeple hem direkt hem de dolaylı satışlarda mobil reklamlar öne çıkıyor” dedi.

OECD rakamlarına bakılırsa dünyanın en fazla akıllı telefon üstünden web kullanan ikinci ülkesi olan Türkiye’de 1 Nisan’dan bu yana kullanımda olan 4.5G hızındaki internetin de mobil aygıt kullanımını daha da tetiklediğini dile getiren Tuğ, reklamların tıklanma oranındaki artışın sürmesini beklediklerini dile getirdi.

Mobil reklam yatırımları artıyor

Mobil reklamcılık, pazarlama profesyonellerini, sunmuş olduğu fırsatları değerlendirme ve pazar stratejilerini belirleme konusunda daha duyarlı hale getirdi. Hatta bu mevzuda uzmanlaşan pazarlama profesyonelleri, hedef kitlelerini belirlerken onları rahatsız etmeden, dengeli ve en iyi şekilde nasıl ulaşacaklarını anlamaya yöneldiler.

IAB Türkiye’ye göre, Türkiye’de 2015 senesinde dijital reklam yatırımları bundan önceki yıla kıyasla yüzde 18,8 oranında gelişme göstererek 1,6 milyon lirayı aştı. Display reklam kategorisi ise 611,5 milyon liraya ulaştı. Bu rakamlar içinde en fazla büyümeyi ise yüzde 61 ile mobil gösterim reklamlar elde ederken, pazardaki oranı 41,6 milyon lira oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin