Apple'a Çinli Rakip: OPPO

Çin dışında çok fazla bilinmeyen, Dongguan merkezli akıllı telefon üreticisi OPPO, sektörün büyük oyuncuları olan Apple ve Xiaomi’yi Çin pazarındaki yerlerinden etti.

OPPO, 2016 yılının ilk çeyreğinde akıllı telefon satışlarını yüzde 152 büyüterek 18.5 milyon adet telefon sattı. Bu rakam, OPPO’yu dünyanın en büyük 5 akıllı telefon üreticisinden birisi yaptı. Çin pazarında ise payını yaklaşık iki katına çıkararak yüzde 11’e ulaştı. Counterpoint Research isimli araştırma kuruluşunun yöneticilerinden Neil Shah’ın açıklamasına göre OPPO, Çin pazarındaki ilk üç şirket arasına ilk defa ismini yazdırdı.

Strategy Analytics, OPPO’nun bu başarısının ekonominin yavaşladığı ve dişli rakiplerin daha da vahşileştiği bir dönemde gelmesinin, şirket profili açısından oldukça olumlu olduğunu ifade ediyor. Şirket, ürün nakliyatı bakımından, 2016 yılının ilk çeyreğinde Çin’in ikinci en büyük akıllı telefon markası oldu. OPPO, ürün nakliyatı pazar payını yüzde 13.2’ye çıkardı, geçen yıl aynı dönem bu oran yüzde 7.9’du. Huawei, Çin pazarındaki liderliğini bu yıl da sürdürdü. Huawei’nin pazar payı yüzde 16.6 oldu. OPPO’nun yerinden ettiği bir diğer şirket olan Apple’ın ürün nakliyatı bakımından pazar payı yüzde 11’e düştü. Apple Çin pazarında beşinciliğe, Xiaomi ise üçüncülüğe geriledi.

OPPO’nun bu başarısının altında ilginç bir strateji yatıyor: e-ticaretten uzak dur. Evet yanlış okumadınız OPPO, e-ticaretten uzak durarak bu başarısını elde etti.

Şirket, e-ticaretin ve internet reklamlarının Apple, Xiaomi gibi devler tarafından daha önce kapıldığının farkına vardı ve istikametini internet yerine gerçek fiziksel mekanlarda alışveriş yapanlara yöneltti. Özellikle ülkenin gelişmemiş ve gelişmekte olan şehirlerinde, akıllı telefon alışverişini fiziksel satış ofislerinden yapan çok büyük bir kitle bulunuyor. OPPO, bu kitlelere giderek Çin genelinde 200 bin satış ve servis noktası açtı. Kullanıcılar, bu noktalara giderek telefonları inceleme şansına sahip oluyorlar. Ayrıca, bu noktalar aracılığıyla, kullanıcılara internet standartlarının çok üzerinde bir servis ve bakım hizmeti sunuluyor.

OPPO’nun ürünleri, daha çok gençler ve kırsal kesimde yaşayan, fiyat konusunda hassas insanlar tarafından kullanılıyor. Ancak şirket son aylarda hedefini büyütmüş durumda. Gözünü Apple, Samsung gibi dişli rakiplerin domine ettiği üst segmentlere dikiyor.

Bu amaca ulaşmak için üretilen R9 modeli, Çinli şirketin amiral gemisi olmaya aday. Mart ayında tanıtılan Çin’de piyasaya çıkan ve dünyanın geri kalanında da zaman içerisinde piyasaya sürülecek olan modelin satış fiyatı 599 dolar ile 849 dolar arasında değişecek. Telefon, flash şarj (5 dakikalık şarj ile 2 saat konuşma süresi) ve 16 megapiksellik kamerasıyla ön plana çıkıyor. OPPO, yaptığı açıklamada, piyasa çıktıktan 88 gün sonra toplam 7 milyon R9 modeli satıldığını söyledi.

Firmanın en büyük rakibi ise kardeş şirket olan Vivo. Vivo ve OPPO, daha önce Bubugao ismiyle aynı şirkettiler. Yöneticiler arasındaki fikir ayrılıklarından ötürü Bubugao ikiye bölündü. Her iki şirket de benzer modellerle aynı kullanıcı segmentini hedef alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin