Günümüzde teknoloji hala gelişmeye devam ediyor gibi bir tabir kullanılsa çok da yanlış olmaz. Teknoloji geliştikçe insan hayatının olmazsa olmaz birer parçası haline alıyor. Hâl böyle olunca masaüstü/dizüstü bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları gibi teknoloji aletleri de insan hayatının önemli ve ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Öyle ki insan için nefes alıp vermek ne ise cep telefonu gibi teknolojik aletler de hemen hemen aynı anlamı taşımaya başladı. İnsan için bu kadar yaşamsal ve de önemli bir hale gelen teknolojik aletlerin üretimini yapan firmaların da tüketiciyi kapmak uğruna verdiği savaşları ve kavgaları bitmek bilmiyor.

Apple Ve Samsung'un Patent Savaşları Sürüyor

Apple ve Samsung Yine Mahkemelik: Patent Savaşları Bitmiyor!

Günümüzde Apple ve Samsung bir yana, diğer markalar bir yana şeklinde değerlendiriliyor. İki marka da dünyanın en büyük iki dev teknoloji şirketi ünvanını korumak adına müthiş bir çaba içerisinde. Bu çabanın en güzel örneğiyse iki firmanın da bitmek bilmeyen patent savaşları, mahkemeleri olsa gerek. Apple ile Samsung’un üstünlük mücadeleleri 2011 yılına kadar uzanıyor. 2011 yılında Apple, Samsung’u Galaxy model serisinde iPhone’un tasarımını taklit etmekle suçlamış, mahkemeye vermişti. 2011 yılından bu yana sayısız davalara rağmen dava, uzun bir müddet çözülememiş, Apple’ın konunun üstüne gitmesi üzerine çok uzun süreler beklemede tutulan dava yeniden açılabilmişti.

Apple Ve Samsung'un Patent Savaşları Sürüyor

Kazanan Taraf Apple: Mahkeme Kararıyla Haklılığı Tescillendi!

Apple’ın en son 2014 yılında “kaydırarak kilit açma özelliği”ni kullandığı için Samsung’a açtığı davada mahkeme Apple’ı haklı buldu. 2016 yılının ekim ayında sonuçlanan davada mahkeme Samsung’un 120 milyon dolar ödemesi şeklinde sonuçlandırmıştı. Samsung tarafından açıklamaya göre ise Apple, geçerliliği olmayan bir patentten dolayı hakkı olmayan bir kazanç sağlayacak. Samsung’un bu açıklamasına Apple tarafından herhangi bir cevap gelmezken, mahkeme tarafından haksız bulunan ve para cezasına çarptırılan Samsung firmasının satışlarını bu mahkeme sonucu ne derece etkileyeceği ilerleyen dönemlerde görülecektir. İki dev firmanın önümüzdeki yıllarda da patent savaşlarının ve güç gösterilerinin son sürat devam edecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin