Apple Neden Bu Kadar Başarılı?

Samsung ve Android karşısında Türk piyasasını domine edemese de tüm dünyada dev gibi bir Apple hayranlığı var. Apple, dünyada market değer en yüksek olan şirket ve aynı zamanda 750 milyar dolarlık piyasa değerini aşabilmiş ilk şirket. Sadece piyasa değeri bakımından değil, en çok gelir ve en çok karlılık da Apple’a ait.

Apple Neden Bu Kadar Başarılı?

Peki ya Apple bu büyük başarısını neye borçlu. Apple’dan 85 yıl önce kurulan Philips’in piyasa değeri 23 milyar dolarken henüz 40 yaşını doldurmamış genç Apple nasıl oluyor da Philips’ten yaklaşık 30 kat daha değerli olabiliyor?

Sektörel Farklılık

İlk bakışta yukarıdaki tabloda sıralanan 8 şirketin hepsinin de teknoloji alanında faaliyet gösterdiği düşünülse de aralarında ufak farklılıklar var ancak bu ufak farklılıkların sonucu pek de ufak olmuyor. İlk farklılık hedef kitlesiyle ilgili. Birçoğumuzun evinde Philips ya da Siemens ürünü yoktur ancak hemen hepimizin evinde Apple veya Google ürünü bulabilmek mümkündür. Bu durum, Apple ve Google’nin doğrudan son kullanıcıyı hedef alan ürünler üretmesinden kaynaklanıyor. Dünyanın en önemli enerji sistemi üreticisi olan Siemens’in rüzgar tribünleri pek çoğumuzun işine yaramaz. Sonuç olarak dünyadaki 7 milyar insan Apple için potansiyel müşteriyken Siemens’in müşterileri çoğunlukla kısıtlı sayıdaki büyük şirketler oluyor.

Bir diğer sektörel farklılık ise ürünün niteliğiyle ilgili. Tabloda üst sıralarda bulunan Apple, Microsoft, Facebook gibi şirketlerin ortak özelliği, ürünlerinin büyük oranda yazılım olmasıdır. Bu sayede, firmaların ürün geliştirme çalışmaları çok daha ucuza mal olabilmektedir. Bunun doğal bir sonucu olarak da yazılım firmaları müşterilerini cezbedecek yeni gelişmeleri sürekli olarak ve kısa süre içerisinde üretebilirler.

Şirket Yapısı ve İnovasyon

Üretenin değil, tasarlayan ve pazarlayanın para kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bütün iPhone’lerde “Designed in California” ibaresini görürsünüz ancak bu ürünlerin hiçbiri California’da üretilmemiştir. En ufak parçasına ve montajına kadar bütün Apple ürünleri Çin’de üretilir. Ürün tasarımlarını Amerika’da yapan Apple, üretimini Uzak Doğu ülkelerine yaptırmayı tercih ediyor; öyle ki işlemcilerini dahi kendi üretmek yerine ezeli rakibi Samsung’a ürettiriyor. Bu sayede tasarıma daha fazla enerji harcanabiliyor ayrıca Uzak Doğu’nun ucuz iş gücü sayesinde ürün maliyetini minimuma indirmek mümkün oluyor.

Apple’ı diğer rakiplerinden ayıran bu tasarım sevdalısı firma profili, şirket yapısı sayesinde mümkün olmakta. Dünyanın birçok ülkesinden en başarılı ürün tasarımcıları Apple için çalışıyor. Şirket içerisinde belirli teknolojilere odaklanmış tasarım grupları bulunuyor ve gruplar doğrudan CEO tarafından yönlendirilmek yerine kendi alanlarında özgürce çalışabiliyorlar. Kayda değer bir teknoloji geliştirmesi elde edildiğinde CEO ve yönetim kurulu üyeleri bunu bir an önce ticari ürün haline getirmek için uğraş veriyorlar.

Apple, efsanevi CEO’su Steve Jobs’la birlikte meşhur olmuş bir şirketti. Steve Jobs, doğru yönetimi ve ürün sunumlarıyla şirketi rakiplerinin önüne taşıyordu. Jobs’un hayatını kaybetmesiyle birlikte görevi devralan Tim Cook performansıyla Steve Jobs’u aratmayacak nitelikte. Bu sayede Apple, Steve Jobs’tan sonra da emin adımlarla yoluna devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin