Apple Kulaklık Girişlerini Tarihe Gömüyor

Apple ismi, inovasyon teriminin eş anlamlısı haline gelmeye başladı. iPhone 7 ile birlikte getirilmesi düşünülen yeni bir özellik, Apple’nin inovasyon kültürünü ne kadar da içselleştirdiğinin en güzel örneği. Apple, 2016 yılında piyasaya çıkacak iPhone 7’de kulaklık girişlerini kaldırmayı düşünüyor.

Henüz resmi bir açıklama yok ancak “ateş olmayan yerden duman çıkmaz” ve ayrıca bugüne ne kadar iPhone ile ilgili çıkmış neredeyse bütün dedikodular gerçeğe döndü. Aslında bu konudaki dedikodular yaklaşık bir buçuk yıl önce ortaya çıkmıştı fakat son günlerde oldukça şiddetlendi.

The Verge ve AppleInsider sitelerinin editörlerinin Japonya Taşınabilir Ses Donanımları festivalinden sızdırdıkları bilgilere göre Apple yöneticileri, kulaklık girişlerini kaldırmayı tartışıyorlar. Ses, fiziksel girişlerin yerine 96 Khz frekasındaki radyo dalgaları ile taşınacak.

Bu taktik Apple’nin, “kendi ürünlerini, kendisinin üretmediği ekipmanlara bağlı kılmama” stratejisiyle son derece uyumlu. Kaliforniya merkezli teknoloji devi, müşterilerini tamamen kendisine sadık kılabilmek için bu yıl Tip – C USB bağlantısı üzerinden epey emek harcamıştı.

Apple’nin bu taktiği izlemesinin tek nedeni, daha sadık müşteriler yaratmak değil elbette. İcat edildikleri 1878 yılından itibaren kullanımda olan ve neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar gelen kulaklık girişlerini ortadan kaldırmak için iki itici kuvvetten destek alınıyor; ekonomi ve pratiklik.

İşin pratiklik boyutuna bakacak olursak, telefondaki en büyük ve en derin girişin kaldırılması daha ince bir tasarıma imkan veriyor. Ayrıca batarya için daha fazla alan kalıyor, bu daha büyük kapasiteli batarya ve daha uzun batarya ömrü anlamına geliyor. Kulaklık girişi olmayan bir telefonun su geçirmezlik özelliğine sahip olabileceğini de ekleyelim. iPhone 7, muhtemelen su geçirmez olacak.

Kulaklıklardaki bu radikal değişimin altında yatan en büyük sebep ise şirket gelirlerini maksimize edebilmek. Son aylarda Apple’nin kulaklık satışlarında önemli bir düşüş yaşandı. Amerikan teknoloji devi bu alandaki pazar payını JBL, Beats, Philips gibi rakiplerine kaptırdı. Bu pazarda tekrar söz sahibi olabilmek için, kulaklık teknolojisini baştan ayağa değiştirmek oldukça mantıklı bir hamle.

Ses Kalitesi

Apple’nin yeni kulaklıklarındaki ses 96 Khz frekansında ve 24 bit değerinde olacak. Bu kalitede bir sesi, geleneksel kulaklık teknolojisiyle elde etmek oldukça kolay ancak radyo dalgaları için iş biraz tuzluya mal olabilir. Eğer bu teknoloji hayata geçerse iPhone 7’nin fiyatı beklenenin üzerinde olacaktır fakat Apple’nin bunu pek umursadığı söylenemez.

Şirketin yıllardır yürüttüğü politika “sadık müşteriler” yaratmak olmuştur. Apple dışında kimsenin üretmediği bir teknoloji, sadık müşterileri en çok cezbeden şey olacaktır.

Apple, kendisi için oldukça riskli ama umut vaat eden bir hamle atıyor. İnovasyon devinin bu hamlesinin, kulaklık teknolojilerinde devrim yaratıp yaratmayacağını ise zaman gösterecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin