Apple Elektrikli Otomobil Üretecek

Apple MAC 1984 yılında piyasaya çıktığında 1984 yılı, asla 1984 yılı gibi olmayacak.

Bu cümle Apple’nin ilk bilgisayarı MAC’ı tanıtırken kullandığı oldukça popüler bir slogandı. Bu slogan gerçeğe döndü ve 1984 yılında itibaren Apple liderliğinde yeni bir teknoloji dönemine girildi. Amerikan teknoloji devi şimdi de yeni bir yılı hedef gösteriyor. 2019 yılından itibaren hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir zira Apple’nin ilk elektrikli aracı bu tarihte piyasaya çıkacak.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, 4 yıl sonra ilk elektrikli otomobilini piyasaya sürmek için oldukça agresif bir program yürütüyor, sızdırılan bilgilere göre aracın ismi Titan olacak. Bu proje için gerek Apple içinden gerekse otomobil endüstrisinden transfer edilmiş personellerden oluşan özel bir ekip kurulmuş durumda. Titan projesinin liderlerinin raporuna ekip 600 personelden oluşuyor. Amerikan teknoloji çevrelerinde, özellikle sürücüsüz araçlar üzerinde uzmanlaşmış bilim adamlarının şirkete dahil edildiği ve elektrikli araç devi Tesla Motors’un yüksek seviye bazı mühendislerinin de artık Apple bünyesinde faaliyet göstereceği söyleniyor.

Geçtiğimiz ay içerisinde bazı Apple yöneticilerinin California Motorlu Taşıtlar Departmanı yetkilileriyle görüşme yapması tüm dikkatleri California’daki Apple üssüne çekmişti. Daha sonradan anlaşıldı ki bu görüşme California Hükümeti’nin elektrikli araçlarla ilgili düzenlemeleri ve kısıtlamaları hakkında bilgi almakmış.

The Wall Street Journal’in haberine göre ilk aracın 2019 yılında piyasa çıkması, müşterilerin bu tarihte satın almaya başlayabilecekleri anlamına gelmiyor. Test ve deneme süreçleri yüzünden araç satışları daha geç tarihlere sarkabilir.

BMW Desteği

Bir yazılım firması olan Apple’nin otomobil tasarımıyla ilgili herhangi bir tecrübesi yok ancak bu sorun aşılmış gibi duruyor. Apple’nin üreteceği sürücüsüz elektrikli otomobil BMW i3’ün revize edilmiş hali olacak. Bazı uzmanlara göre Apple, bu projesiyle Microsoft’a bir göz dağı vermek istiyor. Microsoft, sürücüsüz otomobil projesiyle adından oldukça söz ettirmişti.

Tim Cook liderliğindeki teknoloji devinin aracın piyasaya giriş tarihi hakkında net bir bilgi vermemesi, Titan projesinin ticari bir amaçtan ziyade stratejik teknolojiler konusunda Microsoft’un gerisinde kalmamak için yürütüldüğü iddialarını destekler nitelikte.

Google’nin sürücüsüz araba projesi üzerinde 6 yıldır çalışan ismi gizli bir çalışanı bu tarz projelerin henüz ticari olamayacağını belirtiyor ve ekliyor; “Bu projeleri çalışanlarımız sürücüsüz otomobil teknolojisini öğrensinler diye yürütüyoruz”. Apple Titan’ın ticari bir proje olması henüz zor görünse de başta Tesla Motors ve Mercedes çalışanları olmak üzere tüm sektörden transfer edilen 600 kişilik devasa bir ekibin kurulması ve çalışan sayısının 1000’in üzerine çıkarılacak olması akıllarda bazı soru işaretleri yaratıyor.

Unutmayalım ki muhattap olduğumuz şirket Apple ve daha önce üretilmiş ancak popüler olamamış teknoloji popüler hale getirmek tam olarak Apple’nin işi. Var olan tablet teknolojisini geliştireren tüm dünyanın kullanımına sunan Apple, benzer bir devrimi elektrikli ve sürücüsüz otomobil alanında da gerçekleştirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin