Hamdi Ulukaya kimdir?” sorusu, çoğu girişimcinin internette arattığı sorulardan. Erzincan’da bir çiftçi ailenin oğlu olarak doğan Hamdi Ulukaya’nın öyküsü, genç girişimcilere ilham olacak türden. Ulukaya’nın ailesi’ kendi koyun ve keçilerinden peynir ve yoğurt yapıp satarak geçimlerini sağlıyordu.

Amerika ve İş Hayatına Giriş

Hamdi Ulukaya, dil eğitimi için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), bugün zirveye oynayan bir iş adamı. 1994 yılında, daha 22 yaşındayken Üniversite eğitimi için New York’a geldi. Bu çok cesur bir adımdı, zira daha 22 yaşındayken hiç tanımadığı bir ülkeye ve hakkında bilgi sahip olmadığı bir kültüre taşınmıştı. Bütün bunların üstüne, İngilizce de bilmiyordu. Ama, İngilizce bilmemesi, rüyalarını gerçekleştirmesine engel olamayacaktı.

Anadolu'nun Bağrından Gelip Amerika'da Milyarder Olan İsim Hamdi Ulukaya

1997 yılında Türkiye’den kendisini ziyarete gelen babası yerel olarak satılan peynirlerin tadına bakmış ve beğenmemişti. Babası, oğlunu kendi peynirlerini satması için ikna etmişti. Böylece Euphrates (Fırat) adlı kendi peynirini yaptığı şirketini kurdu.

“Chobani”nin Doğuşu

Bazen hayat, insana hiç ummadığı yerden altın kapılarını açar. Hamdi Ulukaya için de bu kapılar 2005 yılında açılmıştı. Kendi peynir fabrikasının 100 km kadar yakınlarında satılık olan bir yoğurt fabrikası olduğunu öğrendi. Fabrika daha önce Kraft Foods’a aitti.

Ulukaya, fabrikayı gezmiş ve satın almaya karar vermişti. Yalnız, avukatı buna karşı çıkmıştı. “Fabrika içler acısı durumda. Kraft’ın başarılı olamadığı yerde seni başarılı olacağına inandıran ne ki? Ha, bu arada, senin fabrikayı satın alacak paran da yok”. Bunlar, avukatının Ulukaya’ya sözleriydi. Ama, Ulukaya vazgeçmemişti.

Anadolu'nun Bağrından Gelip Amerika'da Milyarder Olan İsim Hamdi Ulukaya

Ulukaya, istenilen fiyatın %10’unu cebinden verip geri kalanını bankalardan ve Amerikan Küçük İşletmeler İdaresi’nden aldığı destekle tamamlayıp fabrikayı almıştı.

Ulukaya, Kraft’ta çalışan dört işçi ve yoğurt ustası olan Mustafa Doğan’ı getirterek işe koyulmuştu. İlk zamanların çoğu fabrikayı boyama, temizleme ve tamir ile geçti. Tam 18 ay boyunca Ulukaya ve Doğan mükemmel yoğurdu bulmak için uğraştı. Ve nihayetinde mükemmel tarif bulunmuş ve 2007’de pazardaki yerini almıştı. Artık, Chobani Yoğurt Fabrikası zirveye kanatlanmaya hazırdı.

Ulukaya’nın Etkileyici Başarısı

Ulukaya kendisini başarıya ulaştıran yolda birçok cesur atmıştı. Kurduğu peynir fabrikası ile devam edebilirdi. Risk almayıp, kapanmış bir yoğurt fabrikasını almayabilirdi. Ama o, cesur adımlar atıp, bugün kendisini zirveye taşıyan Chobani yoğurtlarını, Amerika’nın en çok satılan 3 yoğurt markasından biri yaptı.

Bugün Ulukaya’nın şirketi, 2000’nin üstünde insan çalıştırıyor. 2016 yılındaki tahmini geliri 700 milyon doların üzerinde. Şirketin değeri, 3-5 milyar dolar civarında. Hamdi Ulukaya’nın serveti ise tahmini 2 milyar dolara yakın. Bu rakamlar etkileyici olabilir, ama asıl etkileyici olan, çiftçi bir ailenin dilini bilmediği yabancı bir memlekette sarf ettiği emek ve attığı cesur adımlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin