Günümüzde Amerikan yoğurt sektörünü altüst eden Hamdi Ulukaya bugünlere nasıl geldiğini anlattı. Hamdi Ulukaya’nın yoğurt sevgisi annesinin kendi mandırasında yaptıkları muhteşem kıvamlı yoğurttan geliyordu.

Amerika'daki Türk İş Adamı Hamdi Ulukaya Hakkında Az Bilinenler

1994’te Amerika’ya taşındı

Günümüzde Amerikan yoğurt sektörünü altüst eden Hamdi Ulukaya eğitim için 1994 yılında New York’a taşındı.

Aradığı  Yoğurdu Bulamadı

Eğitim için Amerika’ya taşınan Hamdi Ulukaya yogurdu çok seviyordu. Ancak Amerika’da yediği  yoğurtların tadı annesinin kendi mandıralarında yaptığı yoğurdun tadına hiç benzemiyordu. Bu yüzden Hamdi Ulukaya kendi yoğurdunu kendi yapmaya karar verdi. Amerikan yoğurtları Hamdi Ulukaya’nın damak zevkine hitap etmiyordu, hem çok şekerli hem de vıcık vıcıktı.

Amerika'daki Türk İş Adamı Hamdi Ulukaya Hakkında Az Bilinenler

Bir Peynir Fabrikası Vardı 

Eğitim için Amerika’ya taşınan Hamdi Ulukaya burada yaşamaya başlamış 2005 yılında da Euphrates adını verdiği bir peynir fabrikası açmıştı. Ancak fabrika kendini anca toparlıyor çok büyük bir üretim kapasitesine ulaşamıyordu.

 Mail Kutusu Hayatını Değiştirdi

Mail kutusunda ki gereksiz maillere göz atan Hamdi Ulukaya  daha önce Kraft markasına ait olan bir yoğurt fabrikasının satılık olduğu ilanını gördü. Kendi peynir fabrikasına 100 metre uzaklıkta bulunan  bu yoğurt fabrikasını inceledi daha sonra emlakçıyı arayarak burayı görmek istediğini söyledi. Ertesi gün emlakçıyla beraber fabrikaya giden Hamdi Ulukaya fabrikayı almaya karar verdi. Fabrikaya alması için avukatını aradı ancak avukatı fabrikanın alınmasına çok sıcak bakmıyordu.

Kraft markasının 1920 yılında kurulan yoğurt fabrikasını satması ve bu fabrikanın  1 milyon $’dan az olması Hamdi  Ulukaya’nın dikkatini çekti ve düşük faizli krediler çekerek eski yoğurt fabrikasını almaya karar verdi.

 Gerekli Parası Yoktu

KEY Bank’tan düşük faizli krediler alarak 17 Ağustos 2005 tarihinde fabrikanın anahtarını eline alan Hamdi Ulukaya 2007 yılına kadar fabrikanın toparlanması için uğraşmış iki Türk dört eski Kraft  çalışanıyla fabrikayı açmış, 2007 yılında amerikan yoğurt piyasasına girdi.

 Süt Reyonlarında Sattı

Süt reyonlarında ürettiği yoğurdu satmaya karar veren Hamdi Ulukaya bir çok süper marketle anlaşmış ve Türk yoğurdunun Amerikan Yoğurduna  karşı zaferini izlemeye başlamıştı. Bugün milyon dolarlık yatırımlarıyla Hamdi Ulukaya kendi başına çok büyük bir şirketin sahibi olarak Amerikan yoğurt piyasasını Chobani sallamaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen isminizi girin